Klimatyzator wybawcą na upalne dni


Jeszcze do niedawna klimatyzatory były mało dostępne, gdyż koszt montażu jak i zużycie prądu klimatyzatora przerastał budżet niejednej rodziny.
Badania dowodzą, że zbyt gorące i wilgotne powietrze ma niegatywny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Optymalną temperaturą w czasie lata jest przedział między 23 a 26°C, natomiast poziom wilgotności powinien mieścić się w granicach między 40-60%.
Klimatyzator może stać się wybawcą na upalne i wilgotne dni- podczas upałów schładza powietrze ale i usuwa nadmietną wilgoć, zapobiegając tworzeniu się grzyba, pleśni i innych niekorzystnych zjawisk.
Pamiętajmy jednak, że regulacja temperatury musi być rozsądna, zaleca się aby różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a nieklimatyzowanym wynosiła nie więcej niż 7°C. W innej sytuacji organizm człowieka ma problem z adaptacją. Co więcej w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinno czuć się zbyt dużego podmuchu powietrza, gdyż w przeciwnym wypadku jeżeli prędkość powietrza będzie większa niż 0,2 m/s, zwiększy się ryzyko rozwoju infekcji.

Jaki klimatyzator?


Jednym z najważniejszych parametrów klimatyzatora jest moc chłodznicza, którą możemy wyliczyć na podstawie wykonania dokładnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian jak również z pomiarów nasłonecznienia. Jeśli klimatyzator będzie zamontowany w domku jednorodzinnym, to przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy przypisana jest wartość 0,1 KW co oznaczam, że jeżeli pomieszczenie będzie miało 50 m² to należy zamontować klimatyzator o mocy ok 5 KW.
Jeśli odpowiednio dobierzemy moc klimatyzatora do pomieszczenia, to możemy mieć pewność, że zapewnimy sobie optymalną temperaturę podczas największych upałów.