Jak działa klimatyzator i z czego się składa?
Działanie klimatyzatora trochę przypomina pracę lodówki, jest prosty w budowie. Urządzenie może być zastosowane zarówno w małych pomieszczeniach jak i dużych. Poniżej zostanie przedstawiona jego budowa oraz sposób montażu.
Budowa klimatyzatora
Klimatyzator składa się z dwóch wymienników ciepła, gdzie w części wewnętrznej znajduje się parownik a w części zewnętrznej skraplacz. Dodatkowo znajduje się sprężarka, zawór rozprężny oraz wentylatory, które powodują przepływ powietrza wokół wymiennika ciepła. Czynnikiem roboczym jest freon, który przemieszcza się między parownikiem a skraplaczem, zabierając z parownika ciepło przenosi je do ulokowanego na zewnątrz skraplacza. W ten sposób powietrze ulega ochłodzeniu.
Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator ?
Najchętniej każdy użytkownik chciałby mieć klimatyzację rozmieszczoną w całym domu. Na takie rozwiązanie możemy sobie pozwolić decydując się na klimatyzator kanałowy lub multisplit. Jeżeli jednak nie mamy funduszy na tego typu urządzenie, musimy podjąć decyzję jakie pomieszczenie będzie najlepsze na klimatyzator. Większość z nas powie, że dwa główne pomieszczenia to salon oraz sypialnia.
Jeśli chodzi o jednostki wewnętrzne klimatyzatora to montuje się je przeważnie na ścianie, pod parapetem (w przypadku braku w tym miejscu kaloryfera) lub też pod sufitem. Jeśli zdecydowalibyśmy się na sufit, który jest podwieszany to można w przestrzeni nad nim umieścić klimatyzator kanałowy lub klimatyzator kasetonowy. Jeśli chodzi o pierwsze rozwiązanie to można umieścić urządzenie nawet poza pomieszczeniem klimatyzowanym np w pomieszczeniu technicznym czy na strychu. Za łącznik będzie służyć rura transportująca powietrze. Przy takim rozwiązaniu ważny jest jednak swobodny przepływ powietrza co oznacza, że klimatyzator nie może być zasłonięty meblami czy zasłonami. Istotny jest również kierunek strumienia i nie może on być naprowadzony na osoby przebywające wewnątrz pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem jest kiedy ciepłe i zimne powietrze mieszają się pod sufitem.
Dużą zaletą nowoczesnych klimatyzatorów jest to, że nie generują one dużo hałasu, ale nie najlepszym miejsce do montażu będą narożniki, gdyż mogą odbijać dźwięki, co będzie wzmagać dyskomfort.
Należy pamiętać również o odpowiednim doborze miejsca na czujnik temperatury sterujący działanie klimatyzatora. Nie może to być miejsce wystawione bezpośrednio na słońce lub w pomieszczeniach, gdzie temperatura znacznie odbiega od pomieszczenia klimatyzowanego.
Komentarze
Brak komentarzy
Zostaw komentarz