Pompy ciepła - porównanie do innych źródeł energii

person Autor: Moskal list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 539

Koszty ogrzewania to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych tematów minionego roku. Sytuacja geopolityczna na świecie i w Polsce sprawiała, że coraz więcej osób zastanawia się nad potencjalną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła. Głównym czynnikiem branym pod uwagę podczas planowania termomodernizacji jest już nie tylko cena, ale również dostępność paliwa, którym będzie ogrzewany nasz dom. W kontekście pomp ciepła możemy mówić o niskiej cenie w połączeniu z dużym bezpieczeństwem energetycznym, ale jak wypadają one przy innych systemach grzewczych?

Jakie są najpopularniejsze źródła energii cieplnej w Polsce?

Możemy wyróżnić cztery najpopularniejsze sposoby ogrzewania, które instalowane są w Polsce. Podstawową różnicą między nimi jest paliwo stosowane do wytworzenia ciepła. Najczęściej możemy spotkać:

  • Ogrzewanie systemowe
  • Ogrzewanie gazowe
  • Piece na paliwo stałe
  • Pompy ciepła

Poza pompami ciepła wszystkie sposoby ogrzewania domu wymagają zużycia paliwa, co uzależnia właściciela domu od jego ceny. Nawet ogrzewanie systemowe rozprowadzane przez spółdzielnie pochodzi z kotłowni, która najczęściej wykorzystuje węgiel jako paliwo. Dodatkowo nie wszystkie źródła ciepła mogą być dostarczone do każdej posesji. Szczególnie ogrzewanie gazowe i systemowe może nie być dostępne na naszej posesji.

Co wyróżnia pompy ciepła od innych źródeł ciepła?

Pompy ciepła to innowacyjny sposób na ogrzewanie domu, który w zależności od rodzaju urządzenia może pobierać energię z gruntu lub powietrza. Dzięki temu jest to całkowicie ekologiczny i ekonomiczny sposób na ogrzanie domu. W odróżnieniu od innych źródeł ciepła, pompy nie wykorzystują paliw kopalnych, co sprawia, że właściciel domu nie jest uzależniony od ich ceny i dostępności. Instalując pompę ciepła, można odczuć różnice w rachunkach za ogrzewanie. Mimo że pompy ciepła pobierają prąd elektryczny, potrzebują go znacznie mniej niż grzejniki elektryczne. Kolejną cechą, która wyróżnia pompy na tle innych źródeł ciepła, jest ich bezpieczeństwo. Decydując się na ogrzewanie gazowe, musimy liczyć się z ryzykiem wybuchu gazu. W przypadku pomp ciepła możemy mówić o całkowitym bezpieczeństwie naszego domu.

Dlaczego coraz więcej Polaków odchodzi od tradycyjnych systemów grzewczych na rzecz pomp ciepła?

Głównym powodem, dla którego Polacy inwestują w pompy ciepła, jest ich opłacalność i bezpieczeństwo. Ostatni rok upłynął pod znakiem niepewności odnośnie do cen ogrzewanie i dostępności paliw grzewczych na rynku. Posiadając pompę ciepła, możemy być wolni od takich zmartwień. Brak konieczności zakupu opału sprawi, że co roku zauważymy sporą różnicę w wydatkach. Dodatkowo nie musimy przejmować się dostępnością materiałów grzewczych na rynku. Kolejnym powodem popularności pomp ciepła jest ekologia. Coraz więcej osób zwraca uwagę na zanieczyszczenie środowiska wywołane spalaniem paliw kopalnych. Pompa ciepła jest jedynym ekologicznym rozwiązaniem dostępnym na rynku, dzięki czemu instalując ją, pomagamy zadbać o środowisko. Dużym atutem jest wygoda. Ogrzewanie pompą ciepła nie wymaga od nas żadnych dodatkowych czynności, co powoduje, że oszczędzamy znaczna ilość czasu poświęcanego na rozpalanie w piecu.

Ile można zaoszczędzić, instalując pompę ciepła?

Kluczowym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyboru sposobu ogrzewania jest jego cena. Musimy jednak pamiętać, że nie liczy się tylko instalacja źródła ciepła, ale również coroczne wydatki związane z ogrzewaniem. Sam koszt instalacji pompy ciepła uzależniony jest wielu czynników. Należy uwzględnić powierzchnie domu, jego termoizolacje i rodzaj użytej pompy. Biorąc pod uwagę te czynniki, musimy liczyć się z kosztami zaczynającymi się od około 40 000 zł. Mimo że jest to wyższa cena niż w przypadku pozostałych źródeł ciepła, to koszty eksploatacji z czasem pozwolą nam zniwelować tę różnicę. W przypadku pomp ciepła nie będziemy ponosić kosztów zakupu węgla czy gazu. Zwiększyć się mogą tylko rachunki za prąd, co możemy łatwo zniwelować, instalując panele fotowoltaiczne.

Czy warto wybrać pompę ciepła jako źródło ogrzewania?

Pompy ciepła to jedyne rozwiązanie na rynku, które zapewnia nam tak wiele zalet. Miesięczne opłaty za ogrzewanie są znacznie mniejsze, a dodatkowo jesteśmy niezależni energetycznie od wszystkich czynników zewnętrznych. Pompę ciepła możemy zainstalować przy każdym budynku bez względu na jego lokalizację. Naturalnie dom wyposażony w pompę ciepła nie potrzebuje kominka, specjalnej wentylacji i kotłowni co pozwala nam uniknąć wielu kosztów. Wybierając pompę ciepła, otrzymujemy również bezpieczeństwo i komfort wynikający z braku konieczności rozpalania w piecu czy kominku. Uwzględniając wszystkie zalety, można śmiało stwierdzić, że pompa ciepła jest najkorzystniejszym rozwiązaniem spośród wszystkich obecnie dostępnych sposobów ogrzewania.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password