Jakie grzejniki do pomp ciepła?

person Autor: Moskal list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 1286

Pompy ciepła funkcjonują jako systemy niskotemperaturowe, a to oznacza, że do poprawnego działania potrzebują odbiorników ciepła, które będą w stanie ogrzać określoną powierzchnię, mając takie właśnie zasilanie. Nie oznacza to, że pompom czegoś brakuje, wręcz przeciwnie. Prowadzi to do konkluzji, że niewielkim sumptem energii można zasilić cały system grzewczy w domu pod warunkiem zastosowania spójnych technologii. Jakie grzejniki zastosować do pomp ciepła? Podpowiadamy.

Pompy ciepła funkcjonują jako systemy niskotemperaturowe, a to oznacza, że do poprawnego działania potrzebują odbiorników ciepła, które będą w stanie ogrzać określoną powierzchnię, mając takie właśnie zasilanie. Nie oznacza to, że pompom czegoś brakuje, wręcz przeciwnie. Prowadzi to do konkluzji, że niewielkim sumptem energii można zasilić cały system grzewczy w domu pod warunkiem zastosowania spójnych technologii. Jakie grzejniki zastosować do pomp ciepła? Podpowiadamy.

  • Czym są instalacje niskotemperaturowe?
  • Dlaczego „normalne” grzejniki nie nadają się do montażu z pompami ciepła?
  • Czym powinny cechować się grzejniki do pomp ciepła?
  • Grzejniki do pomp ciepła – bezpłatne doradztwo

Instalacje niskotemperaturowe – co to jest?

Instalacja niskotemperaturowa to taka, w której temperatura wody zasilającej układ grzewczy wynosi mniej aniżeli 50°C. Najczęściej dotyczy to instalacji z kotłem kondensacyjnym lub instalacji z pompą ciepła.

Pompy ciepła cechują się bardzo niską szkodliwością dla środowiska. Praktycznie w połączeniu z fotowoltaiką stają się swoistym perpetuum mobile, czerpiąc energię cieplną i elektryczną wprost z natury, przy zerowej emisji czynników szkodliwych.

Co do zasady pompy pobierają ciepło z otoczenia, jednak trzeba mieć na uwadze, iż nie są to wartości wysokie, w potocznym tego słowa znaczeniu.

Aby uzyskać wystarczającą ilość ciepła z instalacji, pompy wykorzystują zasoby energetyczne np. wód gruntowych, których stała temperatura utrzymuje się na poziomie +8 do +12° C. W podobny sposób można dokonać procesu odwrotnego, mianowicie zamiany ciepła w komfortowy chłód w miesiącach letnich.

Znajomość tego faktu pozwala zrozumieć, dlaczego konwencjonalne grzejniki nie będą współpracować należycie z pompami ciepła. Są to odbiorniki energii cieplnej dostosowane do ogrzewania wysokotemperaturowego, czyli wymagają zasilania powyżej 50°C.

W przypadku pomp ciepła najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie płaszczyznowe (wymiennik ciepła o dużej powierzchni). Duża płaszczyzna wygeneruje większą ilość ciepła pomimo niskiego parametru zasilania. Już przedział 25-35°C jest w stanie utrzymywać komfort termiczny w domu na poziomie 23°C, a nawet wyższym.

Rodzaje wymienników płaszczyznowych:

  • Wymienniki podłogowe;
  • Wymienniki ścienne;
  • Wymienniki sufitowe.

Wypada dodać, iż niska temperatura zasilania sprzyja współpracy z pompą ciepła, ponieważ dzięki temu urządzenie zapewnia niższe zużycie energii elektrycznej, a tym samym niższe rachunki za ogrzewanie. Jak wspomniano, do tego celu wystarczy zasilanie elektryczne z instalacji fotowoltaicznej.

Czy to oznacza, że w przypadku braku ogrzewania płaszczyznowego zakup pompy ciepła jest niemożliwy? Nie, trzeba tylko poszukać innych rozwiązań, co wcale nie jest takie trudne.

Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?

Pompy powietrzne w znacznie większym stopniu od innych typów urządzeń są uzależnione od temperatury panującej na zewnątrz obiektu. Wynika to z faktu, że źródłem energii cieplnej w tym przypadku jest powietrze otaczające budynek.

W tej sytuacji występuje naturalna zależność pomiędzy temperaturą otoczenia a stopniem zużycia energii elektrycznej niezbędnej do zasilenia układu grzewczego. W interesie użytkownika leży zatem montaż grzejników możliwie najbardziej wydajnych, zarówno pod kątem możliwości grzewczych, jak i instalacyjnych.

Rozwiązaniem, które sprawdza się przy pompach powietrznych, są grzejniki kanałowe. Umiejscowienie ich wzdłuż linii przeszkleń oraz ściany zewnętrznej przekłada się na szybką reakcję na zapotrzebowanie cieplne. Sprzyjają temu także materiały użyte do produkcji grzejników, ich wysoka efektywność oraz precyzyjne sterowanie.

Jakie grzejniki do wodnej pompy ciepła?

Pompa ciepła wodna pobiera energię cieplną z wód gruntowych bądź podskórnych. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż temperatura wody rozmieszczonej na pewnej głębokości jest stabilna i mieści się w zakresie temperatur od +8 do +12° C. Użytkownik zyskuje w ten sposób pewność, że jego system grzewczy zachowa sprawność niezależnie od warunków pogodowych. W takim przypadku można podłączyć do systemu grzejniki płytowe dedykowane także dla kotłów kondensacyjnych.

Tym, co decyduje o ich przydatności, jest duża powierzchnia grzania, niewielka waga i wymiary w stosunku do konwencjonalnych grzejników. Możliwe jest również zachowanie dotychczasowego rozkładu grzejników, jeżeli instalacja pompy odbywa się w budynku już istniejącym.

Jakie grzejniki do gruntowej pompy ciepła?

Sytuacja jest analogiczna do przypadku pomp wodnych. Źródłem ciepła jest co prawda energia czerpana z gruntu, jednak jest ona tak samo stabilna, jak wcześniej omawiana energia cieplna wody. Nic zatem dziwnego, że i w tym przypadku wartymi polecenia będą grzejniki płytowe, których efektywność może się zwiększyć poprzez właściwe fałdowanie płyty grzejnika, o co dbają producenci takich marek jak PURMO czy Diamond.

Grzejniki do pomp ciepła – doradztwo

Niezależnie od rodzaju zamontowanej pompy ciepła, wybór odpowiedniego grzejnika może przysporzyć pewnych trudności, zwłaszcza osobie niezajmującej się na co dzień tym zagadnieniem. Skorzystanie z pomocy fachowej oferowanej bezpłatnie na stronie https://moskal.pl z pewnością przyczyni się do zakupu optymalnych akcesoriów grzewczych, zapewniając jednocześnie gwarancję na nabyte produkty. Zadzwoń już dziś, zima nie będzie czekać. Ciesz się w gronie najbliższych ciepłem i komfortem.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password