Rodzaje pomp ciepła

person Autor: Moskal list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 741

Decyzja o zakupie i instalacji pompy ciepła może znacząco obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie. Dzięki takiej inwestycji nasz dom zyska niezależne źródło ogrzewania, które ochroni nas przed podwyżkami cen węgla i gazu. Musimy jednak pamiętać, że jest kilka rodzajów pomp ciepła, z których każdy przeznaczony jest do innego rodzaju nieruchomości. Dodatkowo ich różne sposoby konstrukcji mogą dyskwalifikować montaż konkretnej pompy na naszej działce. Sprawdźmy, jakie są rodzaje pomp ciepła i czym się one różnią?

Jak klasyfikujemy pompy ciepła?

Pompy ciepła, mimo że są urządzeniami skomplikowanymi w swojej budowie, mogą zostać podzielone na kilka głównych kategorii. Podstawowym kryterium jest sposób pozyskiwanie energii wykorzystywanej do ogrzania domu. Wyróżniamy dwa główne typy pomp, czyli gruntowe i powietrzne. Na rynku dostępne są również pompy hybrydowe, które zintegrowane są z innymi źródłami ciepła. Zdecydowanie najrzadziej spotykanym typem są pompy wodne, wymagają one dostępu do zbiornika wodnego lub studni głębinowej. W przypadku powietrznych pomp ciepła możemy wyróżnić konstrukcje typu monoblok i split.

Czym są pompy typu monoblok i split?

Zasada działania obu typów pomp jest dokładnie taka sama, jedyną różnicą jest ich konstrukcja. Pompy typu monoblok są zintegrowanym urządzeniem mieszczącym w sobie wszystkie niezbędne podzespoły. Dzięki zabudowie jest to znacznie cichszy rodzaj pompy, a dodatkowo do jego montażu nie są konieczne uprawnienia f-gaz. Musimy jednak pamiętać, że ze względy na swoją konstrukcję ten typ pompy nadaje się tylko do połączenia z centralnym ogrzewaniem. W przypadku pomp typu split możemy mówić o dwóch połączonych urządzeniach. Jeden element znajdujący się na zewnątrz budynku składa się z wentylatora, sprężarki i parownika. Wewnątrz budynku posiadamy jednostkę wyposażoną w skraplacz i automatykę sterującą. Całość połączona jest ze sobą przewodami wypełnionymi gazem chłodniczym. Mimo że ten typ pompy jest tańszy to jego serwisowanie i instalacja wymaga większych nakładów finansowych. Osoba instalująca musi posiadać certyfikat uprawniający do montażu urządzeń wykorzystujących czynniki chłodzące, a dodatkowo wymagany jest coroczny przegląd szczelności przewodów.

Pompy ciepła gruntowe- sposób na wydajne ogrzewanie

Pompy ciepła gruntowe są uznawane za najbardziej wydajny rodzaj ogrzewania domu. Jako źródło energii wykorzystywana jest energia geotermalna zgromadzona w ziemi i skałach. Aby pompa ciepła gruntowa mogła funkcjonować, niezbędne jest wykonanie pionowych odwiertów umożliwiających wprowadzenie rur wypełnionych mieszanką wody i płynu niezamarzającego. Podczas krążenia płyn transportuje energię z ziemi, bezpośrednio do pompy co sprawia, że wytwarzane jest ciepło do ogrzania naszego domu. Rury mogą zostać rozmieszczone na dwa sposoby, poziomo lub pionowo. Poziome rozmieszczenie jest tańsze ze względu na brak konieczności wykonywania odwiertów, ale musimy na ten cel zagospodarować kawałek naszej działki. Pionowe rury są znacznie bardziej wydajne, ponieważ temperatura pod powierzchnią ziemi jest bardziej stała, musimy jednak pamiętać o wykonaniu odwiertów na głębokość około 100 metrów.

Pompy ciepła powietrzne- niezależność energetyczna w każdych warunkach

Ciekawą alternatywą dla pomp gruntowych są ich powietrzne odpowiedniki. Zasada jej działania jest dość podobna jak w przypadku gruntowych pomp ciepła, kluczową różnicą jest zastąpienie dolnego źródła ciepła powietrzem. Takie rozwiązanie sprawia, że nie jest konieczne wykonywanie odwiertów, ponieważ pompa pobiera powietrze z zewnątrz. W zimę, kiedy temperatura spada poniżej zera, ogrzewanie powietrzną pompą ciepła dalej jest możliwe. W skrajnie niskich temperaturach używana jest grzałka elektryczna, która pozwala zwiększyć wydajność pompy. Największą zaletą powietrznych pomp ciepła jest ich cena i prosty montaż. Podstawowe modele można zakupić już za 40 000 zł, a samo zamontowanie pompy nie spowoduje znaczących zmian na naszej działce. Warto pamiętać, że latem powietrzna pompa ciepła może służyć jako klimatyzacja, ochładzając wnętrze budynku. Obecnie powietrzne pompy ciepła są najczęściej stosowanym rozwiązaniem.

Jak wybrać rodzaj pompy ciepła?

Biorąc pod uwagę różnice w rodzajach pomp ciepła, musimy dokładnie rozważyć wybór interesującego nas modelu. Kluczowym kryterium są możliwości naszej działki. Jeśli posiadamy małą posesję i nie chcemy decydować się na odwierty pionowe, pozostaje nam zakup pompy powietrznej. W przypadku, jeśli nasza działka oferuje możliwość wykonania wykopów poziomych lub pionowych, zakup pompy gruntowej będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli w pobliżu znajduje się zbiornik wodny, to rozwiązaniem może być wodna pompa ciepła, w tym przypadku musimy jednak mieć na uwadze konserwacje urządzenia i filtrowanie wody. Niezależnie od możliwości naszych posesji powinniśmy rozważyć wybór pompy ciepła ze względu na jej ekologiczne i ekonomiczne walory. Mimo że jednorazowa instalacja to duży wydatek należy traktować go jako inwestycje, która się szybko zwróci.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password