Jakie błędy są popełniane podczas montażu instalacji solarnej?

person Autor: Paweł Kijko list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 527

Bardzo ważny jest trafny wybór firmy instalacyjnej jeśli chodzi o montaż kolektorów słonecznych. Od niego bowiem zależy czy będziemy cieszyć się z instalacji czy też martwić ciągłymi awariami. Prześledźmy jakie błędy są najczęściej popełniane przez nieprofesjonalne firmy.

Najczęstsze błędy do jakich dochodzi podczas montażu instalacji solarnej to:

  • nieodpowiednie nastawy sterownika układu solarnego
  • niewłaściwe ustawienie ciśnienia systemowego
  • brak kontroli wstępnej naczynia wzbiorczego
  • błędnie ustawiony kierunek przepływu w kolektorze
  • zbyt mała lub za duża średnica przewodu solarnego
  • zbyt mała pojemność przeponowego naczynia wzbiorczego
  • nie oczyszczony obieg solarny po jego instalacji, a potem złe odpowietrzenie instalacji
  • nieodpowiednie zamontowanie czujnika temperatury w kolektorze
  • użycie nieodpowiednich materiałów, nieodpornych na wysoką temperaturę i zła izolacja przewodów

Przegrzewanie kolektorów

Przegrzewanie kolektorów słonecznych  może wynikać z braku odbioru ciepła  przez nagrzany do odpowiedniej temperatury zbiornik c.w.u. Do takiego przegrzania dochodzi m.in. gdy jest brak przewodu spustowego zaworu bezpieczeństwa oraz zbiornika, który odbiera wyrzuconą przez ten zawór ciecz solarną. W momencie kiedy dochodzi do przegrzania, ciecz solarna może zalewać pomieszczenie techniczne.

Prawidłowy montaż przeponowego naczynia wzbiorczego

Przeponowe naczynie wzbiorcze powinno być inaczej  montowane niż w przypadku naczyń stosowanych w obiegach c.o. i c.w.u. Przy montażu musimy pamiętać aby króciec przyłączeniowy był do góry ( to zabezpieczy przed ewentualnym uszkodzeniem gdyby doszło do przegrzania instalacji solarnej). Co więcej przewód, który prowadzi do naczynia wzbiorczego nie powinien być izolowany cieplnie. Tam, gdzie kolektory znajdują się blisko naczynia wzbiorczego ( odstęp mniejszy niż 15 m od przewodu) wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, które jest włączone szeregowo do przewodu połączeniowego. Musimy pamiętać również o odpowiednim odpowietrzeniu systemu solarnego, dobrze gdybyśmy zdecydowali się na odpowietrznik ręczny, automatyczny ale z zaworem zamykanym po skończeniu procesu uruchamiania instalacji. Gdyby doszło do sytuacji, że zostawilibyśmy otwarty odpowietrznik przy kolektorach, to podczas pracy z odpowietrznika będzie wydostawał się  odparowany czynnik grzewczy zamiast powietrza.

Ważne jest aby odpowietrznik nie był jedynym zabezpieczeniem. Zaleca się aby na dole w kotłowni zamontować separator powietrza (w miejscu zgodnie z zaleceniami producenta kolektorów) lub tak jak zostało to wspomniane w odpowietrznik automatyczny wyposażony w zawór odcinający.

Pamiętać musimy o termostatycznym zaworze mieszającym na wyjściu z zasobnika c.w.u.

Jeśli nie będziemy go mieli to kolektory nie będą w pełni wykorzystywane lub narazimy siebie i członków rodziny na poparzenia.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password