Czy ogrzewanie na podczerwień szkodzi?

person Autor: Paweł Kijko list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 773

Z jednych źródeł dowiadujemy się jak negatywne są skutki działania promieniowania na m.in. skórę, oczy, układ nerwowy. Z drugich natomiast otrzymujemy informację, że podczerwień jest korzystna dla mięśni, metabolizmu, skóry. Może prawda leży po środku ? Sprawdźmy

Promieniowanie podczerwone

Promieniowanie podczerwone to zasięg fal promieniowania elektromagnetycznego o długości od 780 nm do 1 mm. Podział podczerwieni na pasma:

  • bliska podczerwień – 0,8 – 2,5 μm,
  • średnia podczerwień – 2,5 – 25 μm,
  • daleka podczerwień – 25 – 1000 μm.

Ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym

Nie ma dostatecznych badań, które potwierdzałyby szkodliwość promieniowania podczerwonego dla zdrowia. Są natomiast badania, które pokazują, że promieniowanie nie wywołuje skutków ubocznych.

W pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, które łatwo jest wchłaniane przez cząsteczki wody, które znajdują się w organizmie każdego człowieka. Stąd komórki (szczególnie skóry) ogrzewają się najszybciej. Moc jednak emitowana przez promienniki nie jest za wysoka, a wartości pola magnetycznego wytwarzanego przez ogrzewanie nie są wyższe od naturalnego tła, co daje bezpieczeństwo dla organizmu. Nie jest prawdą, że promieniowanie ma pozytywny wpływ na skórę. Czasami promiowanie jest wykorzystywane przez lekarzy w leczeniu problemów skórnych i neurologicznych, ale nie dotyczy to promienników do ogrzewania. Promieniowanie podczerwone nie wnika również do mięśni i nie powoduje większe wydzielanie witaminy D w organizmie, gdyż promiennik nie działa jak słońce.

Promienniki mogą być jednak zbawienne dla alergików, gdyż nie wywołują cyrkulacji powietrza a co za tym idzie nie powodują rotacji roztocz.

Istnieje szkodliwe promieniowanie, które jest bliskie takiej podczerwieni, która przenika do rogówki oraz wywołuje oparzenia skóry. Tego typu promieniowania jednak nie stosuje się w panelach do ogrzewania budynków.

Nie należy umieszczać urządzeń grzewczych, zbyt blisko siebie, gdyż promiennik jest w stanie ogrzewać większą powierzchnię.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password