Płytowe grzejniki na podczerwień – czy są szkodliwe? | moskal.pl

person Autor: Paweł Kijko list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 4243

Płytowe grzejniki na podczerwień to ekologiczny sposób na zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu. Bazują one na promiennikach lub panelach, posiadających grzałki zbudowane z elementów grafitowych bądź kwarcowych. Coraz częściej mówi się o tym, że zastosowanie płytowych grzejników na podczerwień przyczynia się nie tylko do mniejszego zużycia wody, ale także... grubości naszego portfela. Specjaliści jednak spierają się co do tego, jaki wpływ na zdrowie użytkownika ma ta technologia grzewcza. Z jednych źródeł dowiadujemy się o skutkach negatywnych na m. in. skórę, oczy, układ nerwowy. Z drugich natomiast otrzymujemy informację, że podczerwień jest korzystna dla mięśni i metabolizmu. Może prawda leży pośrodku? Sprawdźmy.

Promieniowanie podczerwone

Promieniowanie podczerwone to zasięg fal promieniowania elektromagnetycznego o długości od 780 nm do 1 mm. Podział podczerwieni na pasma:

  • bliska podczerwień – 0,8 – 2,5 μm,
  • średnia podczerwień – 2,5 – 25 μm,
  • daleka podczerwień – 25 – 1000 μm.

Ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym

W pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Jest ono łatwo wchłaniane przez cząsteczki wody, które znajdują się w organizmie każdego człowieka. Stąd komórki (szczególnie skóry) ogrzewają się najszybciej. Moc jednak emitowana przez promienniki nie jest za wysoka, a wartości pola magnetycznego wytwarzanego przez ogrzewanie nie są wyższe od naturalnego tła, co zapewnia organizmowi bezpieczeństwo. Nie jest prawdą, że promieniowanie ma pozytywny wpływ na skórę. Czasami jest ono wykorzystywane przez lekarzy w leczeniu problemów skórnych i neurologicznych, ale nie dotyczy to promienników do ogrzewania. Promieniowanie podczerwone nie wnika również do mięśni. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie zwiększa też ono wydzielania witaminy D3. Płytowe grzejniki na podczerwień nie zastąpią więc użytkownikowi Słońca, którego tak pragnie organizm podczas sezonu jesienno- zimowego.

Promienniki mogą być jednak zbawienne dla alergików, gdyż nie wywołują cyrkulacji powietrza a co za tym idzie nie powodują rotacji roztocz. Istnieje szkodliwe promieniowanie, które jest bliskie takiej podczerwieni, która przenika do rogówki oraz wywołuje oparzenia skóry. Tego typu nagrzewania jednak nie stosuje się w panelach do ogrzewania budynków. Nie należy umieszczać urządzeń grzewczych zbyt blisko siebie, gdyż promiennik jest w stanie ogrzewać większą powierzchnię. Jak widać, nie ma żadnych zastrzeżeń co do tego, aby stosować płytowe grzejniki na podczerwień w swoim mieszkaniu.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password