Podgrzewacze wody są niezbędne w domkach jednorodzinnych jak i również nierzadko w kamienicach. Podgrzewać wodę można w podgrzewaczach pojemnościowych lub przepływowych. Która metoda jest lepsza i wygodniejsza, jakie mają zalety i wady oba?

Zaraz się o tym przekonamy. Zacznijmy może od podgrzewacza pojemnościowego. Woda w nim magazynowana jest w pojemniku zbiorczym tzw. bojlerze. Tam dzięki termostatowi temperatury podgrzewana jest woda i możemy cieszyć się ciepłą wodą przez parę godzin. Tutaj istotnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego zbiornika i jego pojemność. Ważne jest abyśmy wiedzieli ile osób będzie z niego korzystać, jak często korzystamy z ciepłej wody. Czy wszyscy domownicy kąpią się np wieczorem i woda zdąży się nagrzać czy może każdy korzysta z ciepłej wody w różnych porach dnia. Pomoże nam to określić przybliżone zużycie ciepłej wody. Wybierając bojler musimy wziąć pod uwagę fakt, iż zajmuje on sporo miejsca dlatego ważne jest rozważenie, w której przestrzeni powinien się on znaleźć. Koszt instalacji jak i eksploatacja jest tu nieco wyższa ale warto rozważyć zakup tego urządzenia. Jest on idealny dla osób, które lubią mieć świadomość i komfort, że ciepłej wody starczy dla całej rodziny. Podgrzewacze pojemnościowe mają stałą temperaturę i stałe ciśnienie. Woda w nich podgrzewana może być przy pomocy grzałki elektrycznej z termostatem, palnika gazowego lub wymiennika ciepła z CO. Podgrzewacze pojemnościowe mogą się dzielić na podgrzewacze bezciśnieniowe czyli takie o pojemności od 10-15 litrów oraz podgrzewacze ciśnieniowe. Te drugie posiadają pojemność nawet 200 litrów i można je podłączyć pod wszystkie krany w domu.

Jeśli chodzi o podgrzewacz przepływowy, podgrzewa on wodę na bieżąco, gdy woda przepływa przez urządzeni. Woda podgrzewa się w momencie odkręcenia kurka. Podgrzewacz jest podłączony do jednego kranu dlatego najlepiej umiejscowić go w miejscu, gdzie często będziemy korzystać z ciepłej wody np. w łazience. Tego typu podgrzewacze są bardziej ekonomiczne, gdyż grzeją wodę na bieżąco, oszczędzają zarówno ciepłą wodę jak i prąd. Jednak produkują one mniej ciepłej wody o stałej temperaturze.