jaki węgiel najlepszyOd kilku lat prężnie rozwija się rynek urządzeń grzewczych spalających węgiel. Nic dziwnego, węgiel i ekogroszek to opał za niską cenę. Pamiętać musimy jednak, że bardzo dobra sprawność pieca węglowego w dużej mierze zależy od jakości opału. Sprawdźmy czym się kierować przy wyborze węgla.

Sprawdź też: kondenscyjny kocioł gazowy

Węgiel to wciąż podstawowe źródło ciepła w wielu domach. Wysokie ceny gazu ziemnego oraz oleju opałowego sprawiają, że to właśnie on wybierany jest najczęściej. Koszty za ogrzewanie węglem budynku zależą oczywiście w dużej mierze od sprawności oraz rodzaju instalacji grzewczej. Jeśli chodzi o nowoczesne, zautomatyzowane piece to mogą one uzyskiwać nawet do 90 % sprawności spalania co ma istotne znaczenie jeśli chodzi o ekonomiczny aspekt ogrzewania. Biorąc pod uwagę fakt, że węgiel jest jednym z najtańszych rodzai opału sprawia, że koszt ogrzewania jest najniższy.

Sprawdź też: technika grzewcza

Wartość energetyczna węgla bywa jednak różna w zależności od źródła wydobycia. Dlatego najlepiej stosować węgiel sprawdzony jakościowo, ponieważ oprócz niższych kosztów ogrzewania dodatkowo nie przyczyniamy się do emisji substancji szkodliwych dla zdrowia, co jest obecnie niezwykle ważne, szczególnie w okresach wzmożonego smogu w niektórych rejonach kraju.

Na rynku pieców mamy do wyboru wiele modeli i rodzai, dlatego tak ważne jest aby prawidłowo dobierać paliwo i kierować się wskazaniami producenta zawartymi w dokumentacji technicznej urządzenia, w której znajdziemy m.in. rodzaj i parametry jakościowe paliwa.

Węgiel kamienny dzieli się na cztery typy

Różnią się one właściwościami i kulturą spalania:

  • płomienny czyli typ 31 – jest to typ najsłabszy 20-26 MJ/kg. Spala się dość łatwo i czysto i ma jasnożółty płomień. Najmniej z nim problemów.
  • gazowo-płomienny czyli typ 32 – jest nieco mocniejszy od poprzednika 26-29MJ/kg.      Przy spalaniu dostrzegalny pomarańczowy płomień z czarnymi końcówkami.
  • gazowy tzw typ 33- typ mocniejszy 29-31 MJ/kg ale i trudniejszy w spalaniu. Spala się ciemnopomarańczowym kopcącym płomieniem, często wydziela mnóstwo smolistych gazów
  • węgle koksujące o typie 34 i 35 – mają zastosowanie do produkcji koksu w przemyśle. W prywatnych kotłowniach nie powinno się ich stosować.

Jaki typ węgla stosować?

Im jest wyższy typ węgla , tym jest wyższa jego kaloryczność ale i też dużo wad. Przede wszystkim sklejanie się brył węgla w jedną całość oraz duża zawartość cięższych smół. Jeśli chcielibyśmy zastosować typ 33 w domowym kotle górnego spalania od dołu to niestety występuje ryzyko zaklejenia smołą wszystkiego od kotła zaczynając a kończąc na kominie. Gdy spalanie odbywa się od góry to ogranicza to kopcenie, jednak zawsze istnieje spore ryzyko sadzy w kotle.

Najbardziej powszechnym typem węgla jest typ 32.1 lub 32.2. Dość łatwo się spala i prawie wcale się nie spieka. Zalecany jest do kotłów zasypowych oraz podajnikowych.

Jeśli chodzi o kotły dolnego spalania to wymagają one węgla niespiekającego dlatego dla nich wskazany jest typ 32.2. Kotły górnego spalania mogą spalać w miarę czysto typ 33 jednak wymaga to doświadczenia użytkownika i rozpalania od góry. Szczególne znaczenie ma tu zastosowanie odpowiednich proporcji powietrza głównego, którego możliwie powinno być niewiele, żeby węgiel rozpalał się powoli oraz  powietrza wtórnego, którego powinno być stosunkowo dużo, aby wydobywające się gazy mogły się zapalić przechodząc przez warstwę żaru.

Pamiętajmy, że im bardziej jest smolisty i czarny  oraz błyszczący węgiel tym jego wartość kaloryczna wyższa. Jeśli chodzi o zawartość popiołu, to nie powinno być widocznych białych pasków w bryle węgla, gdyż są to przerosty kamienia i oznacza straty dla kupującego, gdyż płaci za kamień nie zaś za węgiel.