zmiana prądu a ogrzewanieParametry energii elektrycznej, która jest dostarczana powinny być stałe. W przypadku, gdy są one inne niż te określone w przepisach, mogą powodować zakłócenia w pracy zasilanych tą energią urządzeń. Sprawdźmy z jakimi rodzajami zakłóceń możemy mieć do czynienia.

Zmiany w prądzie nie zawsze dają o sobie natychmiast znać w sposób widoczny np awarią czy wyłączeniem urządzenia. Nie rzadko dopiero po dłuższym okresie możemy zauważyć skutki ukryte pod postacią przyspieszonego zużycia urządzeń oraz niestabilności w ich pracy, której często może zacząć towarzyszyć zwiększony hałas, przegrzewanie, nadmierne drgania czy nieplanowane wyłączenia, czyli generalnie przejawiające się niższą kulturą pracy oraz zwiększonymi kosztami eksploatacji.

 

 

 

 

Najbardziej popularne i widoczne zjawiska do których dochodzi podczas niestabiności prądu to:

  • wyłączanie lub uszkodzenia urządzeń, szcególnie tych bardziej wrażliwych na zmiany parametrów zasilania;
  • niestabilność w pracy silników elektrycznych;
  • wszelkie awarie w układach scalonych, płyt elektronicznych czy pamięci,;
  • przegrzewanie się urządzeń a czasem nawet trwałe uszkodzenia elektrozaworów czyli tych elementów wielu urządzeń związanych z techniką grzewczą i różnego rodzaju instalacjami.

Jak zdążyliśmy zauważyć charakterystycznymi następstwami niestabilnego prądu w instalacjach grzewczych mogą być błędy wynikające w złej pracy urządzeń, takich jak kotły centralnego ogrzewania, pompy ciepła czy chociażby armatura wspomagająca. Niejednokrotnie się zdarza, że urządzenia te, wyposażone w dość złożoną elektronikę, bardzo czule odczuwają zmiany w dostawie prądu czyli wszelkiego rodzaju zmiany napięcia, i nie radzą sobie z występującymi anomaliami. Takie sytuacje często prowadzą do nieoczekiwanych strat wpostaci awarii czy błędów wyświetlanych przez urządzenia aż do ich wyłączenia i zablokowania.

Zdarza się również tak, że po niewłaściwej dostawie prądu kotły nie wznawiają pracy. Powoduje to niestety katastrofalne skutki. Każdy zapewne jest w stanie przewidzieć co może się zadziać z instalacją a także domem czy mieszkaniem w trakcie okresu grzewczego. Jedną z najczęstszych usterek jest uszkodzenie cewki zespołu gazowego w kotłach centralnego ogrzewania. Niestety przegrzana cewka powoduje uszkodzenie całego zespołu gazowego. Konsekwentnie idąc dalej może ona spowodować szereg innych uszkodzeń jak chociażby zwarcie na płycie głównej kotła i jej trwałe uszkodzenie. Powoduje to niestety bardzo wysokie koszty naprawy, które nie są objęte gwarancją, ponieważ producenci urządzeń nie mogą być odpowiedzialności za niską jakość dostarczanej energii.