Zadaniem zaworu termostatycznego jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli odczuwamy zbyt duży chłód to zawór bezpieczeństwa jeśli zostanie otwarty to przepływ wody w grzejniku automatycznie się zwiększy, w związku z czym podniesie się też temperatura w pomieszczeniu. Jeśli natomiast jest nam za ciepło, za pomocą zaworu możemy zamknąć przepływ wody.

Na jakiej zasadzie działa zawór termostatyczny?


Budowa zaworu termostatycznego jest dość prosta bo składa się z dwóch elementów – zaworu przygrzejnikowego oraz głowicy termostatycznej. Przekręcając pokrętło możemy ustawić taką temperaturę jaka jest dla nas najbardziej odpowiednia. W instrukcji zaworu możemy dowiedzieć się   jaki jest dokładny zakres regulacji temperatury ale w większości przypadków standardem jest, że 5 to maksymalna moc pracy grzejnika,  pozycja 3 w skali pokrętła zapewnia temperaturę około 20⁰C a symbol śnieżki oznacza temperaturę minimalną, która zapewnia bezpieczeństwo instalacji. Wbudowany czujnik sprawdza temperaturę w pomieszczeniu i stale porównuje z ustawioną temperaturą na pokrętle. Dodatkowo w mieszku głowicy jest ciesz lub gaz o dużej rozszerzalności cieplnej, co powoduje że następuje natychmiastowa reakcja w postaci zmiany objętości płynu na skutek zmiany temperatury otoczenia.  Podczas gdy temperatura otoczenia spada zmniejsza się objętość substancji w głowicy, gdy temperatura wzrasta objętość automatycznie się zwiększa.


Wybieramy zawór termostatyczny


Nie lada wyzwaniem zakup głowicy i zaworu przygrzejnikowego różnych producentów. Są trzy aspekty na jakie powinniśmy zwrócić uwagę: wymiar gwintu zaworu termostatycznego lub wkładki, wielkość skoku trzpienia zaworu lub wkładki oraz rodzaj połączenia (na zatrzask lub z gwintem).
Istotna sprawą jest też sprawdzenie przepływu zaworu, który przedstawiany jest jako wartość  Kvs – przepływ przez zawór  w m³/h,  przy stracie ciśnienia na zaworze w wysokości 1 bar. Zawory mieszające mogą mieć te same wielkości przyłączy, pomimo znacznych różnic w wielkości przepływu. Dlatego tak istotne są potrzeby instalacji a nie wielkość przyłącza.Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o zaworze termostatycznym?


Zawór w żadnym wypadku nie może zostać zasłonięty np poprzez zasłony, firany, szafki, gdyż głowica będzie niewłaściwie reagować na temperaturę otoczenia. W okresie grzewczym takie zasłonięcie zaworu spowoduje zamykanie sie zaworu i dojdzie do wychłodzenia pomieszczenia.
Kolejną znaczącą sprawą jest otwieranie okna. Gdy otwieramy okno powinniśmy zamykać zawór, gdyż w momencie chłodnych dni powietrze po otwarciu okna dojdzie do strefy podokiennej, gdzie znajduje się grzejnik i zawór otrzymując chłodne powietrze zareaguje w sposób natychmiastowy, zwiększając przepływ ciepłej wody w kaloryferze. Całe ciepło, które grzejnik wyprodukuje ucieknie przez otwarte okno. Z tego powodu właśnie należy podczas otwierania okna przekręcać pokrętło na pozycje 1.