Często na chodnikach, podjazdach czy schodach zalega śnieg, który może być przyczyną wielu wypadków. Jeśli nie jesteśmy fanami ręcznego odśnieżania i szukamy alternatywy to idealnym rozwiązaniem mogą okazać się elektryczne kable grzejne lub maty. Sprawdź jak można je zainstalować i układać i na co warto zwrócić uwagę.

Aby zainstalować u siebie maty czy elektryczne kable grzejne musimy wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni oraz warunki klimatyczne. Przewody grzejne mogą służyć do ochrony dachów, rynien, podjazdów, chodników a także rur kanalizacyjnych i zbiorników a maty do ochrony chodników i podjazdów.  Na zewnątrz domów instalowane mogą być przewody dwustronnie lub jednostronnie zasilane, stało- lub zmiennoporowe. Zdecydowanie wygodniejsze do układania są przewody dwużyłowe zasilane jednostronnie, gdyż można łatwiej je podłączyć. Jeśli chodzi o przewód zasilany dwustronnie z jedną żyłą, to oba jego końce muszą być połączone z instalacją elektryczną, co jest znacznie mniej wygodne.

Łatwa obsługa


Elektryczne przewody grzejne mogą być w postaci luźnych kabli lub być ujęte do montażu mat. Maty wykonane ze wzmocnionych kabli grzejnych nadają się do odśnieżania i odmrażania chodników i podjazdów. Mogą one być umiejscowione pod betonem, płytami chodnikowymi, asfaltem, płytami piaskowca lub chociażby kostką brukową. Potrafią się rozgrzać do temperatury około  60°C. Ich montaż jest niezwykle prosty, gdyż maty możemy rozwinąć z rolki.
System przeciwoblodzeniowy możemy utworzyć również za pomocą kabli grzejnych. W zależności od mocy jaką będziemy chcieli osiągnąć taką długość kabla będziemy potrzebować. Kable grzejne również możemy zastosować przeciw oblodzeniu schodów, umiejscawia się je na głębokości 5 cm pod powierzchnią stopni w odstępach 5-6 cm.


Kable grzejne na chodnikach i podjazdach


Przewody grzejne bądź matę kładzie się na utwardzonym podkładzie, na którym znajduje się warstwa suchego betonu lub piasku. Aby zamontować przewody do podłoża należy użyć specjalnych uchwytów lub siatki montażowej. Zanim przystąpimy do ułożenia nawierzchni przewodów lub maty, stosujemy warstwę ubitego piasku.
Jeśli zdecydujemy się na montaż siatki lub przewodów w nawierzchni betonowej to będziemy musieli elementy grzejne zamocować bezpośrednio na utwardzonym podkładzie, po czym pokryć  warstwą betonu o grubości 5 cm. Aby włączyć instalacje musimy odczekać około 30 dni aż zwiąże się warstwa betonu. Gdy będziemy układać przewody i maty w warstwie betonowej musimy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych, gdyż przez nie mogą wyłącznie przechodzić "zimne" przewody zasilające, osłonięte metalową rurką.
Przewody grzejne, które będą zlokalizowane na asfalcie lub powierzchni z masą bitumiczną w składzie, muszą być zabezpieczone fluoropolimerowym płaszczem ochronnym.
Pamiętajmy, że można ogrzewać całą drogę wjazdu do garażu, stosując kable lub maty grzejne. Oprócz ogrzewania zewnętrznego, warto pomyśleć również o dobrym ogrzewaniu wewnętrznym. Niezwykle popularne staje się ogrzewanie ścienne