kocioł gazowyKotły gazowe to niezwykle nowoczesne, oszczędne i wysokosprawne urządzenia grzewcze. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się urządzenia kondensacyjne, które osiągają bardzo wysoką sprawność opałową, dając więcej ciepła. Ponadto nowoczesne kotły gazowe są zdecydowanie bardziej czyste w odniesieniu do kotłów na węgiel czy drewno. Jeśli chodzi o gaz ziemny nie potrzeba miejsca na składowanie opału, jak ma to miejsce w przypadku węgla, drewna.

Ogrzewając dom gazem masz dwa sposoby do wyboru. Możesz podłączyć się do sieci gazowej zewnętrznej lub wykorzystać gaz płynny, który przechowywany jest w zbiorniku na działce. Z pewnością aby korzystać z gazu musimy zadbać o właściwe przyłącze oraz instalację gazową wewnętrzną, dzięki której gaz zostanie doprowadzony do kotła gazowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu kocioł jest w stanie wytworzyć ciepło przekazywane dalej do instalacji centralnego ogrzewania.

Jedne z największych zalet ogrzewania gazowego to po pierwsze jego cena, gdyż gaz ziemny jest w miarę tanim sposobem na ciepło. Po drugie, to paliwo może być spalane bardzo efektywnie w nowoczesnych kotłach gazowych. Po trzecie, dzięki możliwości spalania w automatycznych kotłach, jest to paliwo, którego użycie jest niemal bezobsługowe. Jedynie o czym musisz pamiętać to o systematycznym, corocznym przeglądzie kotła. Pracę urządzenia zawsze możemy zaprogramować poprzez zastosowanie automatyki c.o. Dodatkowym plusem ogrzewania gazowego jest relatywnie niska cena nośnika energii. Porównując różne paliwa to właśnie ogrzewanie gazowe jest najtańsze, zapewniając opłacalny stosunek jakości do ceny.
Zaletą kotła gazowego jest to, iż oprócz ogrzewania pomieszczenia można także przygotować ciepłą wodę użytkową, co sprawia, że nie ma potrzeby montowania oddzielnego urządzenia do grzania wody.

Są też i inne zalety. Mianowicie spalanie gazu ziemnego jest ekologiczne. Nie zawiera on bowiem siarki ani cząstek niepalnych, przez co z komina nie wydobywają się tlenki siarki ani pyły.

Kocioł gazowy jest na tyle mało kłopotliwy w użytkowaniu, że można go z łatwością zamontować również w pomieszczeniach typowo użytkowych, np. łazience czy kuchni. Zatem nie ma potrzeby przeznaczania specjalnego pomieszczenia na kotłownię, ani na magazyn opału.