wybór kotła na pelletDecydując się na zakup kotła musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku - kilkunastu tysięcy złotych. By nie żałować wydanych pieniędzy warto dokładnie przemyśleć tę decyzję po to, by zakup był dopasowany do naszych rzeczywistych potrzeb. Co dokładnie należy wiedzieć planując kupno kotła na pellet? Postaram się to wyjaśnić w poniższym artykule.

ZAPALARKI I PODAJNIKI

Kotły obecnie dostępne na rynku najczęściej w standardzie są wyposażone w automatyczne podajniki i zbiorniki paliwa. Zadaniem podajników jest dostarczenie paliwa ze zbiornika wprost do paleniska. W ofercie dostępne są podajniki ślimakowe lub pneumatyczne. Dzięki zamontowaniu tych podajników możliwy jest transport paliwa nawet na odległość kilkudziesięciu metrów, więc opał można magazynować w innym pomieszczeniu z dala od kotłowni.

Inną dodatkową zaletą kotła na pellet jest automatyczna zapalarka. Zapalarka powoduje automatyczne rozpalenie się pieca. Jest to funkcja bardzo przydatna podczas grzania wody do mycia poza sezonem grzewczym.

Sprawdź także: GALMET - Kocioł C.O. na mieszankę miał/ekogroszek i pellet EKO-GT KWP 30 M UNIWERSALNY 

ZABEZPIECZENIA PIECA

Jeśli nastąpi konieczność pozostawienia kotła bez opieki na dłuższy okres warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami. W ofercie dostępny jest samoczynny system gaszenia płomienia oraz zabezpieczenie przed cofaniem się go do zbiornika paliwa. Innym ciekawym rozwiązaniem są palniki pelletowe wyposażone w system podawania składający się z zespołu ślimaków i kanałów przesypowych – taka instalacja zapewnia zabezpieczenie przepływu paliwa i chroni przed zapaleniem.

Wyposażenie kotła w sondę lambda sprawi, że jego praca będzie dużo bardziej ekonomiczna. Sonda lambda dostosowuje pracę wentylatora nadmuchującego powietrze na podstawie poziomu tlenu w spalinach.

Sprawdź także: Kostrzewa EEI Pellets 24kw

MECHANICZNE CZYSZCZENIE RUSZTU

Jest to przydatna opcja i warto by kupiony przez nas kocioł ją posiadał. Mechaniczne oczyszczanie rusztu to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Funkcja ta zapobiega zapychaniu się palnika bez względu na jakość spalanej biomasy.