kocioł gazowyGdy staniemy przed wyborem jaki kocioł gazowy najlepiej wybrać, musimy rozważyć szereg możliwości. Kiedy niezbędna okaże się kotłownia w naszym domu a kiedy wystarczy jedynie kocioł wiszący na ścianie z solidną konstrukcją?
Projektując nowy dom powinniśmy pamiętać o tym, że jednym z ważniejszych etapów tworzenia kotłowni jest wybranie odpowiedniego pomieszczenia. Wszystko zależy od tego na jaki kocioł zamierzamy się zdecydować. Musimy wziąć pod uwagę jego wielkość, typ a także rodzaj zasobnika na ciepłą wodę. Jeśli nasz wybór padnie na kocioł stojący z żeliwa lub ze stali to najlepszym miejscem na kotłownię może okazać się piwnica. Pamiętajmy, że przepisy dla kotłowni gazowych, pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia i projektowanych w nowo budowanych obiektach, mówią o minimalnej wysokości 2,2 m, o kubaturze 8 m³.

Jeśli chodzi o kotły wiszące to mamy większe możliwości. Wymagają one mniejszej wolnej przestrzeni niż te wspomniane wyżej. Takie kotły możemy umieścić w kuchni, łazience. Jedynym wyznacznikiem jakim musimy się kierować to posiadanie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni i solidnej konstrukcji ściany, na której będzie montaż.
Jest jeszcze jeden wybór, na który możemy się zdecydować. A mianowicie kotły gazowe dwufunkcyjne z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody. Można je spokojnie zamontować w łazienkowej lub kuchennej szafce. Decydując się na taki kocioł problem z umiejscowieniem kotłowni mamy rozwiązany.

Montując instalację gazową musimy pamiętać o prawidłowej wentylacji kotłowni. Jest to ważna kwestia, gdyż od niej zależy bezpieczeństwo w naszym domu. To właśnie dzięki wentylacji pozbywamy się wszystkich szkodliwych gazów, powstałych w procesie spalania i dzięki niej zapewniony jest stały przepływ powietrza potrzebnego do pracy kotła. W kotłowniach najczęściej zastosowana jest wentylacja grawitacyjna, a jeśli chodzi o o urządzenie zamontowane w piwnicy świetnym rozwiązaniem mogą okazać się okna piwniczne.

Pamiętajmy, że kocioł potrzebuje ponad 10 m³ powietrza do spalenia 1 m³ gazu. Dlatego tak ważne jest obliczenie ile potrzebnego jest tlenu w pomieszczeniu, w którym będzie on projektowany.

Zamiast wentylacji grawitacyjnej możemy zdecydować się na mieszaną wentylację, która jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną wyciągową. Polega ona na zastosowaniu różnych nasad kominowych, mechanicznych wentylatorów czy deflektorów, które są montowane na kanałach wyciągowych.

Popularny staje się również montaż kominków z płaszczem wodnym w pokojach dziennych, które podgrzewają wodę dla instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to pamiętajmy, że tego typu pomysł jest również objęty odpowiednimi przepisami. W pomieszczeniu musi znajdować się kanał wywiewny wyprowadzony ponad dach, którego minimalny wymiar przekroju to 14 x 14 cm oraz otwór wlotowy zlokalizowany zaraz pod sufitem.