Na rynku dostępne są różne rodzaje grzejników, zatem mamy możliwość idealnego doboru grzejnika do konkretnej instalacji.
Wybierając odpowiedni grzejnik musimy zwrócić uwagę na rodzaj i sposób poprowadzenia rur, którymi będzie płynąć woda. Grzejniki zrobione są z różnego rodzaju materiału a co za tym idzie nie każdy grzejnik sprawdzi się w każdej instalacji. I tak grzejniki aluminiowe lub żeliwne idealnie nadadzą się do instalacji, która zasilana jest kotłem na paliwa stałe. Takiego rodzaju grzejniki są odporne na korozję i można zastosować je w systemach otwartych, ponadto dużo wolniej stygną co jest ich dodatkową zaletą. Do instalacji zamkniętej świetnie nadają się grzejniki stalowe. Idealnie się sprawdzają jeśli obieg wody jest tworzony przez pompę.
Jeśli rozważamy w naszym domu zainstalowanie automatycznej regulacji temperatury lepiej zrezygnować z zakupu grzejników żeliwnych, gdyż wolno stygną i wolno się nagrzewają i ciężko będzie im dopasować się do zmian temperatur. Do takich instalacji świetnie nadadzą się grzejniki stalowe bądź aluminiowe, gdyż szybciej reagują na zmiany. Szybciej zatem uzyskamy odpowiednią temperaturę pomieszczenia, zużywając przy tym mniej energii.
Jeżeli mamy rury miedziane to niewskazane jest wybierać grzejniki aluminiowe.
Gdy mamy do czynienia ze starszą instalacją, gdzie rury biegną po wierzchu ścian najlepiej wybrać grzejnik z podłączeniem bocznym. Jeśli rury: zasilająca i powrotna wystają ze ściany lub podłogi u dolnej krawędzi grzejnika to najlepiej kupić taki z podłączeniem dolnym.
Na pewno na co musimy zwrócić uwagę oprócz instalacji przy wyborze grzejnika jest jego moc. Nie zalecamy wybierania grzejników o większej mocy niż jest przewidziana w projekcie instalacji. Duża moc grzejnika przewidziana jest w łazienkach i ewentualnie w pomieszczeniach bardziej przeszklonych. Jeśli potrzebujemy większej mocy to np w grzejnikach stalowych-płytowych wystarczy dołożyć ilość płyt. Jeśli chodzi o grzejniki aluminiowe to możemy zakupić większy lub dokupić większą liczbę członów.
Warto wyposażyć wszystkie pomieszczenia w grzejniki, dzięki temu sami będziemy decydować , które pomieszczenie ma być cieplejsze lub chłodniejsze. Jeśli chcielibyśmy, aby w łazience było cały czas ciepło nawet poza sezonem grzewczym, możemy dokupić grzałkę elektryczną. Najpierw jednak musimy się upewnić czy dany producent wziął pod uwagę takie rozwiązanie. Przed zakupem grzejnika należy się upewnić, że jego producent przewidział takie rozwiązanie.