węgielWęgiel nie taki straszny jak go opisują... Nie ma wyłącznie złych paliw. Każde paliwo ma swoje wady i zalety. Paliwa, które zaliczają się do odnawialnych mają lepsze właściwości z uwagi na ich reaktywację ale posiadają szereg śladowych ilości składników, które niekorzystnie wpływają na środowisko.

 Każde paliwo można spalać czysto, wszystko jednak zależy od sposobu palenia. Wystarczy każdemu paliwowi zapewnić odpowiednio optymalne warunki i do tego nie potrzebne są nam wysoko wyspecjalizowane, współczesne technologie. 

Często słyszymy, że zanieczyszczenia środowiska pochodzą od złej jakości czy nawet tlenku węgla. To co wylatuje z komina zależy w znacznej mierze nie od składu chemicznego, kraju pochodzenia a od sposobu palenia. Każdy węgiel można spalić czysto. Jeśli palimy prawidłowo to czysto spalimy również kostkę, orzech, groszek czy miał, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich dla każdego asortymentu warunków i typu ustawień kotła.  

Scharakteryzujmy jednak paliwo jakim jest węgiel. Typ węgla 31 jest paliwem, który dymi najmniej, z tego względu iż jest w nim najmniej lotnych węglowodorów i jest najmniej kaloryczny. Natomiast węgle typu 32 i 33 mają większą kaloryczność ale i więcej węglowodorów a tym samym większą toksyczność jeśli nie są odpowiednio palone. Również grubość ziaren ma znaczenie. Najlepiej pali się kostka, gdyż im drobniejszy węgiel tym większe prawdopodobieństwo kopcenia. Dlaczego tak się dzieje? Gdyż im większa powierzchnia płonącego węgla tym więcej dymu, a powierzchni jest tym większa im drobniejsze są ziarna. Dlatego tak ważny jest rodzaj i wielkość węgla.

Zapewne pamiętamy jeszcze, kiedy węgiel był tanim paliwem i nikt specjalnie nie zastanawiał się ile wrzuconego węgla ogrzewa dom, jak wpływa on na atmosferę a tym bardziej jaki ma wpływ na ekologię. W dzisiejszych czasach węgiel nie jest już taki tani ale nadal marnuje się ok 3/4 energii płynącej z jego użycia. A wystarczyłoby dostarczyć odpowiedniej dawki powietrza przy paleniu aby cieszyć się z oszczędności ciepła, przekładającej się na zysk oraz mniejszej emisji substancji szkodliwych. Dodatkowo odpowiednie palenie dałoby nam komfort w postaci mniejszej ilości pyłów i sadzy.

 Dlatego zanim będziemy mówić, że węgiel jest złym rozwiązaniem do palenia i wpływa niekorzystnie na środowisko zastanówmy się najpierw czy oby na pewno odpowiednio go wykorzystujemy.