Każdego roku kilka milionów Polaków odczuwa zimno w swoich domach w okresie grzewczym.  Czym jest ubóstwo energetyczne i jak sobie z nim radzimy oraz co ma z tym wszystkim wspólnego smog? O tym w poniższym artykule.

Ubóstwo energetyczne to sytuacja, w której koszty ogrzewania są boleśnie odczuwane, a nawet czasem stanowią duże wyzwanie dla domowników. Zapewnienie satysfakcjonującego ciepła staje się wręcz niemożliwe dla osób z niskim dochodem, z dużym metrażem do ogrzania lub gdy budynek jest w złym stanie technicznym, co sprzyja ubytkom ciepła. Zdarza się nawet tak, że osoba dobrze zarabiająca nie będzie w stanie udźwignąć finansowo ogrzewania zbyt dużej dla siebie powierzchni.

Sprawdź także: Grzejniki Ceny

Według badań ubóstwem energetycznym zagrożonych jest ok 6 milionów Polaków. Głównie są to małe rodziny zamieszkałe duży dom wolnostojący, którego powierzchnia znacznie przewyższa ich potrzeby.  Duży odsetek stanowią też osoby samotne, które mieszkają na wsi, często w zniszczonych domach, gdzie ogrzewanie w większej mierze pokrywa ich dochody.

Światowa Organizacja Zdrowia nadmienia, że najlepsza dla zdrowia temperatura to 18-19 ºC dla osób dorosłych a w przypadku dzieci i osób starszych 21ºC. Brytyjski raport na temat skutków życia w niedogrzanych domach wskazuje, że istnieje związek między ilością zgonów w miesiącach zimowych a jakością izolacji budynków czy temperaturą w pomieszczeniach użytkowych. Chłód w domu może przczynić się do osłabienia organizmu, częstych przeziębień, nasilenia chorób układu oddechowego, reumatyzmu, artretyzmu. 

Sprawdź także: ogrzewacze wody bojlery ceny

Ludzie z niskim budżetem domowym próbują sobie radzić z niedogrzanym domem, wykorzystując jak najtańszy materiał do opału. Im bardziej ekologiczny produkt tym jego cena jest wyższa. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej powszechny staje się smog, większość ludzi nie stać na ekologiczne rozwiązania. A czasami wystarczy zastosować czystsze sposoby spalania, które nie dość, że ograniczy smog to może przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego.

W powszechnej świadomości istnieje przekonanie, że aby nie zmarznąć najlepiej wkładać do pieca jak najwięcej niskiej jakości opału. I okazuje się, że jest to błędne koło bo im więcej dorzucamy, tym więcej idzie w komin. 

Sprawdź także: piece ceny

Uchwały antysmogowe chcą usunąć skutek w postaci smogu ale nie dbają o przyczynę, pogłębiając ubóstwo energetyczne. Możliwości finansowe Polaków nagle się nie zmienią. Rozwiązaniem mogłyby być:

  • taryfy socjalne energii elektrycznej i gazu
  • pożyczki na termomodermizację z możliwością wkładu uzyskanego z pomocy społecznej
  • możliwość zarobku dla firm prywatnych poprawiających efektywność energetyczną budynków
  • zwolnienia z podatku od nieruchomości dla osób, które poczynią kroki w kierunku termomodernizacji
  • informowanie i uświadamianie osób jak prawidłowo palić w piecu

Wszystkie te działania mogłyby się przyczynić do zmniejszenia ubóstwa energetycznego, redukcji smogu oraz poprawy jakości życia. Warto byłoby swtorzyć specjalne programy pomocy i edukacji jak prawidłowo i efektywniej spalać w kotłach.