rury miedzianeWytrzymałość miedzi na wysokie temperatury czyni ją najbezpieczniejszym materiałem do budowy instalacji gazowych w budynkach oraz w domach. Miedź wyróżnia również doskonała szczelność. Jest trwała, odporna na wysoką temperaturę, a co więcej odporna i na korozję. Rury miedziane do chłodnictwa powszechnie stosowane przez instalatorów są łatwe w montażu, można je przefabrykować oraz  charakteryzują się długą żywotnością. Dlatego miedź jest jednym z najczęściej stosowanych produktów, szczególnie w instalacjach gazowych.

 Jeśli chodzi o instalacje miedziane to cechuje je duża wytrzymałość na wysokie temperatury powyżej 1000 stopni Celsjusza. Zgodnie z europejskimi normami miedź oznaczono symbolem A1 czyli najwyższą klasą odporności na ogień. W porównaniu do tworzyw sztucznych, miedź ma tę zaletę, że nie wydziela szkodliwych gazów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu podczas pożaru.  W gazowych instalacjach miedzianych w trakcie pożaru przez długi okres czasu wykazują szczelność w temperaturze powyżej 700 °C. Dzięki temu chroni przed ewentualnym wybuchem gazu.

Miedziane złączki i rury są niezwykle łatwe w montażu. Większość instalatorów, występujących na rynku polskim posiada odpowiednie kwalifikacje do montowania wszystkich typów instalacji z wykorzystaniem właśnie miedzi, co znacznie ułatwia i przyśpiesza proces  ich montażu. Elementy wykonane z miedzi są uniwersalne dla każdego typu instalacji w budynku: zaczynając od gazowej, centralnego i powierzchniowego ogrzewania, wody ciepłej i zimnej, instalacji chłodniczej, gazów medycznych, instalacji przemysłowych, systemów solarnych oraz tryskaczy ppoż. Takie rozwiązanie sprawia, że wystarczy tylko jeden wykonawca, który zamontuje wszystkie rodzaje instalacji w mieszkaniu, budynku.

Znormalizowane wymiary rur i złączek, zgodnie z normami europejskimi, niezależnie od producenta i dostawcy są kompatybilne do akcesoriów i narzędzi istniejących instalacji, jak i tych dopiero montowanych. Wyroby np z tworzyw sztucznych różnią się między sobą w zależności od producenta, dlatego nie można ich stosować zamiennie.

Miedź nie ulega starzeniu się, jak to jest w wielu przypadkach  tworzyw sztucznych, gdyż jest odporna na promieniowanie UV oraz zmiany temperatury. Ponadto miedź nadaje się do ponownego przetworzenia (100% recykling). Zapewnia ona także dodatkową ochronę przed obecnością organizmów chorobotwórczych m.in. bakterii legionella pneumophilah. Dzięki temu, że miedziana rura jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury, można przeprowadzać niezbędną dezynfekcję  termicznej bakterii typu legionella oraz innych organizmów chorobotwórczych.