rola termostatTermostaty są niezwykle potrzebne w instalacji grzewczej. Przy ich użyciu ustawiamy odpowiednią temperaturę w lokalach, dzięki czemu wykorzystujemy tyle energii, ile potrzebujemy. Dodatkowo  możemy zaprogramować temperaturę na kolejne dni.

Zaletą termostatów jest to, że dają one możliwość programowania temperatury kiedy jesteśmy w mieszkaniu i kiedy jesteśmy poza nim.

 Poprawna regulacja temperatury dzięki termostatowi przekłada się na mniejsze zużycie energii. Średnio z odpowiedniej regulacji wykorzystujemy o 25 % mniej energii.

Ponadto niektóre termostaty umożliwiają bardzo precyzyjne ustawienie temperatury z uwzględnieniem rodzaju pomieszczenia, pory roku i tygodnia oraz temperatury na zewnątrz.

Czym kierować się przy wyborze termostatu?

Jeśli jest ogrzewanie centralne w pomieszczeniu to aby dostosować temperaturę możemy skorzystać z trzech rodzai termostatów: termostaty grzejnikowe, termostaty pokojowe ręczne i termostaty programowalne, regulatory wyposażone w czujniki zewnętrzne.

Jeśli chodzi o termostaty grzejnikowe to głowice termostatyczne montowane są do grzejników, co znacznie ułatwia regulowanie temperatury pomieszczeń. Termostaty grzejnikowe posiadają albo wbudowane albo zdalne czujniki. Jeśli chodzi o regulatory wyposażone w czujniki zewnętrzne to czujnik umiejscowiony zostaje na zewnątrz i steruje regulatorem w zestawieniu z temperaturą powietrza dzięki czemu regulator dobiera odpowiednią temperaturę wody przepływającej w instalacji ogrzewania. Termostaty pokojowe ręcznie programowalne mierzą i podtrzymują stałą temperaturę lokalu czy pomieszczenia za pomocą włączania czy wyłączania systemu grzewczego. W momencie, gdy czujniki odczują, że temperatura w pomieszczeniu jest niższa od tej zaprogramowanej, uruchamiają kocioł. W podobny sposób działają, gdy temperatura jest wyższa niż ta zaprogramowana, gdzie powodują wyłączenie kotła lub pompy grzewczej.

Istnieją również termostaty elektromechaniczne, które odpowiedzialne są za sterowanie układem grzejnym z mniejszą dokładnością. Przedział między 10 a 20 minut to czas pomiędzy włączeniem i wyłączeniem grzejników przez termostat. Mamy trzy rodzaje tego typu termostatów a mianowicie: parowe, cieczowe i te które wykorzystują różnicę w rozszerzalności cieplnej metali. Jeśli chodzi o termostaty parowe to działają podobnie jak cieczowe z tymże zamiast płynu w kapsułce znajduję się azot i są dokładniejsze do  0,5°C. Natomiast w termostatach cieczowych rozszerzanie się płynu w kapsułce odbywa się przy udziale różnej temperatury, która reguluje ciepło w pomieszczeniu.

Ostatnie termostaty jakie zostały nam do opisania to termostaty elektroniczne są bardziej dokładne niż mechaniczne co przekłada się na ich cenę. Są droższe jednak w perspektywie dłuższego okresu wydaję się on bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Ich dokładność jest od  0,05°C do 0,2°C.

             Dokładne dostosowanie temperatury pozwala na odczucie większego komfortu w pomieszczeniach. Co więcej czas między wyłączaniem a włączaniem grzejnika dzięki termostatowi to niecała minuta. Jak widzimy termostaty mogą przyczynić się do zmiejszenia kosztów a co więcej pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę pomieszczeń.