rola pomp ciepłaPompy obiegowe pełnią ważną rolę w nowoczesnych instalacji c.o. Podstawowe cechy jakimi wyróżniają się pompy obiegowe to obudowa odlana z aluminium, żeliwny korpus czy wirnik z tworzywa sztucznego.

Pompy obiegowe zapewniają obieg wody w systemach grzewczych. W momencie, gdy kocioł osiągnie odpowiednią temperaturę, pompa zaczyna przyspieszać obieg wody ogrzanej w instalacji c.o. Jeśli natomiast temperatura w kotle zmniejszy się to pompa wyłącza się i zapobiega przepływowi zimnej wody do grzejników.

Te pompy obiegowe, które są dostępne na rynku polskim dzielone są na dwie grupy – dławnicowe i bezdławnicowe. W pompach dławnicowych silnik jest oddzielony od wody, w związku z czym jego części wirujące są suche.

Natomiast w pompach bezdławnicowych woda jest odpowiedzialna za chłodzenie silnika i smarowanie łożyska. Dodatnim aspektem takiego urządzenia jest cicha praca i nie ma konieczności wymiany uszczelnień. Najczęściej takie pompy mają zastosowanie w domowych systemach grzewczych.

Pompy, które są dostępne ówcześnie na rynku cechują się przede wszystkim niskim zużyciem energii przy dość wysokiej sprawności. Nowatorskie pompy obiegowe wyposażone są
w wbudowany układ przeciwzwarciowy, są mało podatne na drobne zanieczyszczenia. Dostępne na rynku najczęściej to pompy bezdławnicowe. Najczęściej korpus wykonany jest z żeliwa a konstrukcja urządzenia najczęściej posiada zamknięty wirnik kulisty z kompozytów. Nowatorskie rozwiązanie pojawiło się w silnikach napędzających pompę jak komutowanie elektroniczne i bezstopniowa regulacja obrotowej prędkości. Tarcie minimalizowane jest dzięki łożyskowi ceramicznemu, które zostało ustawione na nieruchomym trzpieniu. Użyte w tych pompach nowoczesne silniki posiadają zabezpieczenie przed przeciążeniami, przegrzaniem czy suchobiegiem.

W pompach nowszej generacji bierze się pod uwagę wspomniane już silniki komutowane elektronicznie w celu uzyskania wyższej sprawności i zmniejszenia poboru energii elektrycznej.
W konstrukcji pomp został wykorzystany magnes, który wbudowany w wirnik powoduje, że nie zużywa on prądu do magnesowania wirnika. Wytworzone, wirujące pole magnetyczne stojana ulega komutacji elektronicznej dzięki układowi mikroprocesorowemu, który odpowiada za sterowanie przetwornicą i przeliczanie parametrów częstotliwości. Rezultat? Płynna regulacja prędkości obrotowej pompy oraz optymalne zasilanie silnika.

Rola pompy obiegowej stosowanej w instalacjach centralnego ogrzewania jest duża, gdyż poprawia sprawność całego systemu grzewczego, zwiększając ciśnienie i wymuszając obieg wody

Na rynku pojawiają się też podwójne pompy obiegowe. Takie urządzenia mogą pracować w trzech trybach. Polega ona na pracy naprzemiennej, z rezerwą oraz w trybie pompy pojedynczej. W trakcie pompowania na zmianę - jedna pompa jest urządzeniem roboczym, druga jest rezerwowa. Czas przełączania może być albo zaprogramowany albo stały. Gdyby doszło do sytuacji, że jedna pompa zostanie wyłączona w skutek zakłóceń, to rezerwowa pompa automatycznie zacznie pracę. Istnieje również możliwość aby ustawić pompy tak, aby podczas przełączania obydwa urządzenia w krótkim czasie pracowały jednocześnie. Możliwa jest też praca z rezerwą. Przy takim ustawieniu pompy cały czas pracują jako urządzenie robocze i rezerwowe. Jest to niezwykle bezpieczne dla instalacji.