grzejnikDbając o stan techniczny instalacji C.O., zapewnia jego dłuższe bezawaryjne działanie. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie pozwoli cieszyć Ci się sprawnym systemem ogrzewania. Czasem jednak również to Twoje preferencje decydują o tym, który z grzejników i rodzajów ogrzewania jest dla Ciebie wygodniejszy.

Grzejnik podłogowy, zwany inaczej ogrzewaniem podłogowym, sprawia że najcieplej jest przy podłodze, a najchłodniej przy suficie. Ciepło wraz z drobinkami kurzu, nie krąży wzdłuż ścian, lecz rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu – od podłogi ku sufitowi.

Takie ogrzewanie jest więc dobre dla osób cierpiących na alergie. Nasze nogi są ciepłe, a głowa chłodna.

Grzejnik ścienny - równomierne rozłożenie temperatury

Ogrzewanie domu za pomocą ogrzewania ściennego, pozwala na równomierny rozkład ciepła na całej wysokości pomieszczenia. Zapewnia to użytkownikom komfort, zbliżony do nasłonecznionego, ale ośnieżonego stoku: nie odczuwa się chłodu, bo ciało ogrzewane jest przez promienie słoneczne (promieniowanie ze ściany), a biała płaszczyzna śniegu (ściany) dodatkowo odbija w naszą stronę ciepło promieniowania.

Wybieramy grzejniki c.o. 

W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym czujemy się komfortowo, nawet gdy powietrze jest trochę chłodniej niż w pomieszczeniu z grzejnikami na ścianach. Wiadomym jest, że obniżenie temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach o 2°C (zalecane) to oszczędność około 12% energii, a więc prowadzi do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych.

Płytowe i członowe Grzejniki c.o.

Grzejniki c.o. płytowe i członowe powinno się umieszczać na ścianach zewnętrznych, a najlepiej pod oknami. Wówczas to zimne powietrze, napływające do pomieszczenia jest bowiem bezpośrednio ogrzewane przez kaloryfer (napływające np. przez nieszczelności z okien). Po pomieszczeniu krąży już ciepłe powietrze. Wbrew pozorom ddy umieścimy grzejnik na ścianie wewnętrznej w pomieszczeniu nastąpi mniej korzystny rozkład temperatury powietrza.
Powietrze ogrzane przez kaloryfer płynie do góry, a następnie wzdłuż sufitu i ścian – ku dołowi. Następuje lekkie przegrzanie górnej części pomieszczenia, a równocześnie dolna pozostaje niedogrzana. W takim pomieszczeniu głowę mamy w cieple, a nogi są w chłodzie.
Grzejnik konwektorowy (konwektor)
Konwektory przekazują ciepło głównie przez zjawisko zwane konwekcją. Nie ogrzewa się więc powierzchnia ściany zewnętrznej (co byłoby niepotrzebne), na której znajduje się grzejnik. Dlatego konwektory są używane zwłaszcza w pomieszczeniach z dużymi oknami.
Przy ogrzewanianiu konwekcyjnym, może wystąpić niezbilansowany rozkład temperatury. Pod sufitem gromadzi się ciepłe powietrze i przez to nie może być powtórnie wykorzystane do ogrzewania. Przy podłodze natomiast jest dużo chłodniej, niż w pomieszczeniach z grzejnikami płytowymi. Należy więc pamiętać, by konwektor nie był zbyt wysoki, gdyż powoduje, że występują różnice w temperaturze powietrza pomiędzy górną a dolnączęścią pomieszczenia.
Za to w pomieszczeniu z konwektorem powietrze w pobliżu grzejnika nie przegrzewa się, co może się zdarzyć w pobliżu grzejników promieniujący.