Na rynku polskim mamy dostępne różnego rodzaju kotły w zależności od rodzaju paliwa i funkcji jakie ma spełniać dany kocioł. Rozróżniamy kotły na paliwo stałe, kotły gazowe, kotły na olej opałowy oraz kotły elektryczne. Zacznijmy może od pierwszego rodzaju. Kotły na paliwo stałe są niezwykle proste w obsłudze oraz stosunkowo tanie w eksploatacji. Zasilane są węglem lub drewnem i muszą posiadać stały przewód odprowadzający spaliny. Niedogodnością tych kotłów jest fakt, iż trzeba palić w nich przynajmniej 2 razy dziennie oraz usuwać na bieżąco popiół i żużel. Komfortowym rozwiązaniem w tym przypadku są kotły na węgiel drobnego asortymentu z automatycznym podajnikiem paliwa. Przy takim rozwiązaniu węgiel jest dawkowany do komory spalania w miarę potrzeby i można odpuścić palenie nawet na kilka dni.
Z ciekawostek najlepiej wybierać kotły ze spalaniem dolnym, gdyż potrafią być nawet o 40 % być bardziej efektywne od tych ze spalaniem górnym.
Jeśli chodzi o kotły na gaz to wyróżniamy gaz płynny i ziemny. Oczywiście najtańszy jest ziemny, jednak nie każdy ma dostęp do sieci gazowej. Jeśli chodzi o gaz płynny jest troszkę bardziej kłopotliwy, gdyż wymaga od nas usytuowania specjalnych zbiorników aby paliwo było transportowane do kotła. Bardzo częstym i popularnym rozwiązaniem jest kotłownia gazowa, która umożliwia spalanie surowca z mała emisją substancji szkodliwych do środowiska.
I tak kotłownia gazowa jest bardzo częstym rozwiązaniem. Nowoczesne kotły na gaz umożliwiają spalanie surowca z małą emisją szkodliwych substancji do środowiska, a ponadto ich obsługa nie jest tak uciążliwa, jak tych na paliwa stałe.
Jeśli będziemy rozważać kocioł kondensacyjny, to musimy wiedzieć że jest on bardzo ekonomicznym rozwiązaniem i jest lepszy od tradycyjnych kotłów gazowych.
Na pewno dużo droższym rozwiązaniem będą kotły na olej opałowy. Są one w stanie pozyskać znacznie więcej ciepła niż tradycyjne urządzenia jednak wymagają zagospodarowania odpowiedniej ilości miejsca na zbiorniki z zapasem oleju.
I już ostatnie do omówienia kotły elektryczne. Są również stosunkowo drogim sposobem na ogrzewanie i dobrym pomysłem w ich przypadku jest zainstalowanie pieca akumulacyjnego, który pomoże nam korzystać w nocy, kiedy energia jest stosunkowo tańsza. Dużą zaletą tych kotłów jest to, że są bardzo bezpieczne i proste w obsłudze.