Omówmy może pierwszy z nich -split.
Montaż splitu musi się odbywać w pomieszczeniu, który chcemy schłodzić, a jego część musi się znaleźć na zewnątrz budynku tak, aby wilgotne lub gorące powietrze wydostawało się na zewnątrz. Część "wylotowa" może być umiejscowiona na balkonie, dachu lub ścianie budynku. Dzięki pompie próżniowej wyrzucane jest powietrze i wilgoć, która mogłaby być przyczyną uszkodzenia sprężarki. Ważnym aspektem przy montażu pojedynczego splitu jest odprowadzenie tzw "skroplin" z wewnętrznej części klimatyzatora, czyli kropel wody, które pojawią się na zimnej części parownika. W momencie montażu takiego klimatyzatora ważne jest wywiercenie otworu o średnicy około 7 cm w ścianie na zewnątrz budynku, gdzie zostaną poprowadzone miedziane rurki.
Jeśli chodzi o monobloka to jego montaż jest równie prosty. Wystarczy umieścić przewód w uchylonym oknie lub podłączyć go do kratki wentylacyjnej. Jeśli chodzi o split przenośny to obydwie jego części, z których się on składa mogą być wielokrotnie rozłączane i podłączone a samo urządzenie jest łatwo przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego.
Większość klimatyzatorów typu Split jest wyposażona w funkcję ogrzewania.Sprawia to, że oprócz efektu chłodzenia w upalne dni mamy również ogrzewanie w chłodniejsze dni, szczególnie w okresie przejściowym jesienno-zimowym. W takie funkcje wyposażone są też niektóre klimatyzatory przenośne.
Musimy pamiętać, że jak każde urządzenie tak i te wymagają konserwacji. W takich urządzeniach mogą pojawić się sprzyjające warunki do powstawania bakterii z rodzaju Legionella. Czyszczenie takiej klimatyzacji powinno się odbywać w wyspecjalizowanych serwisach przynajmniej raz do roku.
Pamiętajmy, że obecnie stosowane czynniki chłodzące w klimatyzatorach są coraz nowocześniejsze. Zaletą ich jest większa stabilność chemiczna oraz bardziej przyjazny wpływ na otaczające nas środowisko. Nie czynią one spustoszenia w atmosferze jak te używane w starszych typach klimatyzatorów.