przyrządy pomiarowe do pracy kotłów grzewczychRynek ogrzewania stale się rozwija. Pojawiają się coraz to nowsze pompy ciepła, kotły kondensacyjne, systemy solarne czy urządzenia na paliwa stałe, w tym granulat drzewny. Założeniem ciągłego rozwoju techniki grzewczej jest dostawa ciepła w każdej chwili, przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa i minimalnej emisji zanieczyszczeń. Jednak najważniejszym aspektem w urządzeniu musi być zastosowana taka technologia, która pozwoli na jego optymalne działanie. Musi on być dodatkowo pod stałą kontrolę i regulację. Co pomoże zapewnić jego optymalizację?  Odpowiedni przyrząd do pomiaru.

 

            Aby właściwie dobrać ustawienia parametrów pracy kotła musimy skorzystać z precyzyjnego analizatora spalin, który szybko i wiarygodnie zmierzy zawartość  O2, CO, CO2,

NOx. Dodatkowo zbada on sprawność i stratę kominową, współczynnik nadmiaru powietrza oraz ciąg.

            Analizator spalin jest używany do codziennej pracy, dlatego tak ważne jest, aby precyzyjnie dobrać go do indywidualnych potrzeb. Musimy zwrócić uwagę aby przyrząd przez nas wybrany pasował do funkcji pomiarowych oraz akcesoriów. Kolejną ważną kwestią jest  jego żywotność i niezawodność czyli dokładny zakres pomiarowy cel elektrochemicznych.

Wymagania, jakie musi spełniać analizator spalin:

  • długi czas pracy bez ładowania
  • długa żywotność i szeroki zakres pomiarowy cel elektrochemicznych;
  • łatwa obsługa i jasne menu;
  • łatwy dostęp części zamiennych
  •  niska cena
  • niski koszt serwisu
  • długa gwarancja

 

            Niektóre analizatory są wyposażone w moduł Bluetooth, w którym można wykorzystywać bezpłatną aplikację na Androida. Niektóre z tych aplikacji są bardzo proste w obsłudze dzięki ograniczeniu do paru kliknięć.

            Proces spalania, a w szczególności jego regulacja, nie opiera się wyłącznie na wykonaniu analizy spalin. Potrzebny jest duży zakres informacji odnosząych się do całego systemu grzewczego i co wpływa na jego efektywną pracę. Dane, takie jak np ciśnienie gazu podawanego na palnik lub wartość temperatury zasilania i powrotu z instalacji grzewczej, dają możliwość na dokładne ustawienie systemu. 

            Dlatego analizatory są tak często używane przez serwisantów kotłów jak i instalatora.