Choć piec na pellet to spory wydatek jednak warto pomyśleć o takiej inwestycji. Przebiega w nich bowiem ekonomiczny, efektywny a zarazem ekologiczny proces spalania co jest niezwykle ważne. Jeśli zdecydujemy się na zakup ww pieca na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze kotła na pellet?

Zacznijmy od początku. Biomasa to trzecie co do wielkości na świecie naturalne źródło energii. Jest to produkt zaliczany do odnawialnych źródeł energii (OZE). Najpopularniejsze formy biomasy to przetworzone paliwa pochodzenia drzewnego m.in. brykiet, pellet a także nieprzetworzonego jak zrębka, wióry, trociny. Biomasa może być również pochodzenia roślinnego i stanowią ją: słoma, siano, łodygi kukurydzy, łuski, skorupy, z których wytwarza się brykiety oraz pellety. Dość często uprawiane są także niektóre gatunki roślin, np. wierzba energetyczna (salix viminalis) czy trawa słoniowa (miscanthus giganteus).
Do wytworzenia energii kotły na pellet wykorzystują właśnie biomasę, co sprawia, że są one ekologiczne, ekonomiczne oraz efektywne.
Jeśli już podjęliśmy decyzję o zakupie tego rodzaju kotła to pytania jakie nam się nasuną będą najprawdopodobniej następujące:

Co należałoby zrobić przed zakupem kotła?


Ważne jest aby przed zakupem sprawdzić jaką powierzchnią dysponujemy. Kocioł ze zbiornikiem paliwa, często również z zasobnikiem c.w.u. może zajmować sporo miejsca. Należy pamiętać, że oprócz tego, że zapewnimy miejsce dla urządzeń musimy jeszcze zapewnić odpowiednią wolną przestrzeń wokół aby był wygodny do nich dostęp.
Jeśli okazałoby się, że wybrany przez nas kocioł ma zbyt duże gabaryty to warto poszukać czegoś innego w ofercie, gdyż jest w czym wybierać.
Sprawdźmy również jaka jest średnica komina. Producenci kotłów zawsze podają do informacji użytkownika dokładne dane odnośnie średnicy i wysokości komina, z którym mogą współpracować ich urządzenia.

 

Jaką dobrać moc kotła do naszego domu?


Nie jest wskazane aby kupować kocioł o większej mocy niż została obliczona w projekcie domu. Przez większość okresu grzewczego kocioł pracuje z mocą mniejszą od maksymalnej. Przy takim rozwiązaniu osiąga najwyższą sprawność, a zatem z porcji paliwa uzyskuje najwięcej energii. Co za tym idzie ? Zużycie peletów jest mniejsze i powstaje mniej zanieczyszczeń podczas procesu spalania.
Jedną z firm, która była jedynym w roku 2001 polskim przedsiębiorstwem, które rozpoczęło produkcję i sprzedaż kotłów na pelety była firma Kostrzewa. Od samego początku firma zajmowała się produkcją urządzeń grzewczych przeznaczonych do spalania biomasy i wyspecjalizowała się w konstrukcjach takich urządzeń. 

kostrzewa kotły na pellet

 

 

Warto pomyśleć o piecu z zabezpieczeniami


Jeżeli często wyjeżdżamy i na długo nie ma nas w domu to może warto pomyśleć o samoczynnym systemie gaszenia płomienia i posiadać zabezpieczenie przed cofaniem się go do zbiornika paliwa. Do wyboru są też palniki pelletowe z systemem podawania złożonym z zespołu ślimaków z kanałem przesypowym. Takie rozwiązanie skutecznie zabezpiecza przed zapaleniem i cofaniem się paliwa.
Niektóre kotły są wyposażone dodatkowo w sondę lambda, która odpowiada za kontrolę poziomu tlenu w spalinach i automatycznie dostosowuje pracę wentylatora nadmuchującego powietrze do paleniska oraz podajnika do bieżących warunków w domu i na zewnątrz. Przy takim rozwiązaniu praca kotła jest bardziej ekonomiczna, gdyż zużycie paliwa jest mniejsze.