Co powinniśmy sprawdzić przed zakupem kotła na pellety? Co wpływa na sprawność kotła na pellety? Czy oprócz ekologii można znaleźć inne zalety pelletów? Na te pytania odnajdziemy odpowiedź poniżej.

Dlaczego wybrać pellety?

Nie każdego przekona fakt o ekologicznych walorach pelletów. Ta biomasa może być paliwem zdecydowanie bardziej praktycznym niż węgiel. Dlaczego? Bo do spalania biomasy produkowane są już zaawansowane technicznie urządzenia, dzięki czemu ogrzewanie staję się dużo wygodniejsze. Oprócz tego, że pellety mają stosunkowo niewielką objętość (są w postaci granulatu składającego się z trocin, wiórów i zrębków drzewnych) zawierają sporo substancji, z których można pozyskać dodatkową ilość ciepła. Ponadto pellety w porównaniu do zwykłego drewna opałowego zawierają znacznie mniej wilgoci i są łatwo zapalne, do ich zapłonu wystarczy grzałka eletryczna. Wielkość granulatu ( średnica mniejsza niż 1 cm a długość nie większa niż 4 cm) została określona w celu łatwiejszego automatycznego dozowania przez podajniki, które znajdują się nie tylko w kotłach grzewczych ale i w piecach kominkowych wolno stojących. Ze względu na niewielką masę pellety mogą być dozowane również przez podajniki ślimakowe (stosowane w kotłach na ekogroszek) ale i podajniki pneumatyczne, dzięki którym jest możliwy transport na odległość. Te ostatnie rozwiązanie daje nam możliwość trzymania zapasów pelletów poza kotłownią, nawet w osobnym budynku.

Co warto sprawdzić przed zakupem kotła na pellety?

Przede wszystkim od czego powinniśmy zacząć to sprawdzenie miejsca jakim dysponujemy. Piec na pellety wraz ze zbiornikiem na paliwo, plus nierzadko zasobnik c.w.u zajmuje sporą przestrzeń oraz na jaki koszt ogrzewania możemy sobie pozwolić.
Istotna jest również średnica komina. Musimy sprawdzić czy nasz komin będzie się nadawał. W ulotkach producetów kotłów na pellety możemy dokładnie sprawdzić jaka jest wysokość i średnica komina.
Warto zorientować się, gdzie najbliżej mamy dostęp do serwisu, kiedy zajdzie taka potrzeba. Raz w roku powinniśmy wezwać serwisanta, który przeprowadzi przegląd urządzenia, wyreguluje go i wyczyści. Musimy jednak pamiętać, że ciąży na nas obowiązek przeprowadzenia okresowego czyszczenia kotła według wytycznych instrukcji użytkowania załączonej przez producenta.

Co wpływa na sprawność kotła na pellety?

W kotłach na pellety układ automatyki wraz z czujnikami, podajnikiem i wentylatorem jest odpowiedzialny za zapewnienie optymalnego składu mieszanki paliwowo-powietrznej co wpływa na wysoką sprawność procesu spalania.
Spaliny, które unoszą się podczas spalania nad rusztem mają jeszcze sporo substancji (tzw gaz drzewny), które mogą być wykorzystane i spalone, dzięki czemu uzyskamy dodatkowe ciepło. Jednak aby je w pełni wykorzystać kocioł potrzebuje doprowadzenia wtórnego powietrza w określonej ilości. Aby zapewnić ekonomiczną pracę kotła układ doprowadzenia powietrza musi być dobrze przemyślany. Gdybyśmy postanowili zakupić kocioł na ekogroszek a następnie zaczęli palić w nim pellety to niestety nie byłoby to najlepsze rozwiązanie. O sprawności spalania decyduje możliwość wygaszenia płomienia jak i ponowne jego rozpalenie za pomocą grzałki a kocioł na ekogroszek nie posiada grzałki a jedynie sterownik podtrzymujący płomień co w niektórych przypadkach może być zbędne i mało ekonomiczne.Mamy więc odpowiedź który kocioł na pellety wybrać.

Jakie są zalety korzystania z kotła na pellety?

  • wygodna i w miarę prosta obsługa
  • regulacja mocy jest łatwa
  • w miarę łatwo jest utrzymać czystość – przy ładowaniu paliwa nie wznosi się czarny pył
  • pellety są ekologiczne, uznawane za odnawialne źródło energii
  • prawie w pełni zautomtyzowane działanie

Na rynku oferowane są w większości kotły na pellety z automatycznymi podajnikami i zbiornikami paliwa. Podajniki odpowiadają za dostarczanie paliwa do paleniska i dzielą się na ślimakowe lub pneumatyczne. Podajniki pneumatyczne transportują pellet na spore odległości, dzięki czemu pellety mogą znajdować się w dużej odległości od kotłowni. Abyśmy mogli cieszyć się ze stałego ciepła w naszym domu, warto znaleźć duże pomieszczenie na opał, dzięki czemu będziemy mogli zaopatrzyć się w duże ilości opału na sezon grzewczy.

Jak działa kocioł na pellety ?

Użytkownik rzadko zajmuje się obsługą kotła, gdyż pellety dozowane są do kotła automatycznie. Co więcej w kotłach zamontowane są samoczynne systemy gaszenia płomienia oraz systemy zabezpieczające przed cofaniem się płomienia do zasobnika paliwa.
Pellety to paliwo stałe, które można spalać w nawet najprostszym palenisku, jednak najlepiej używać do tego palnika, który służy do spalania granulatu drzewnego. Palnik w urządzeniach zaprojektowanych do spalania pelletów w większości będzie umiejscowiony w korpusie. Może tak się zdarzyć, że sam palnik zostanie zamontowany na zewnątrz korpusu a do wewnątrz zostanie wprowadzona dysza z małym rusztem. Palnik na pellety to łatwe urządzenie, sterowane elektroniką. Poza obecnością rusztu, do którego trafia paliwo, znajdziemy wentylator odpowiedzialny za nadmuchiwanie powietrza z tlenem, potrzebnego do prawidłowego spalania oraz grzałkę inicjującą zapłon. W trakcie, gdy uruchomimy palnik włączy się grzałka oraz wentylator. Przez określony i zaprogramowany czas będzie podawane paliwo i w momencie otrzymania podstawowej dawki cały układ sterujący zatrzymuje podajnik i wyczekuje na sygnał o obeności płomienia odczytanego na fotokomórce. W momencie, gdy pojawi się płomień, podajnik zostaje ponownie uruchomiony i rozpoczyna dostarczanie niewielkiej ilości paliwa przez określoną długość zależną od mocy kotła.
Paliwo jest przekazywane do czasu aż woda się zagrzeje do oczekiwanej temperatury na termostacie (który znajduję się w kotle) a następnie termostat wyłacza podajnik. W tym czasie wentylator jest w ciągłej pracy aż do czasu, gdy czujnik płomienia nie zarejestruje zaniku płomienia. Paliwo nie będzie dostarczane do momenty aż temperatura wody nie osiągnie takiego minimum, w którym termostat przekaże sygnał sterownikowi, że to już czas na uruchomienie palnika. W sytuacji, gdyby płomień zgasł a paliwo by się dopaliło, sterownik uruchomi nadmuch, który sprzątnie ruszt z popiołu a następnie wstrzyma pracę wentylatora. Gdy palnik otrzyma sygnał od termostatu początku procedury startowej, wówczas palnik będzie ponownie uruchomiony.

Kto może skorzystać z kotła na pellety?

Z pewnością osoby, które nie mają dostępu do gazu ziemnego jak również te osoby, którym zależy na ogrzewaniu paliwami stałymi (niekoniecznie węglem kamiennym) i niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Kocioł na pellety oprócz mniejszej produkcji spalin, wykazuje wyższą efektywność energetyczną w porównaniu do kotłów wykorzystujących węgiel.
Wszystkie osoby, które mają pomieszczenia minimum 2x3 m z przeznaczeniem na kotłownie mogą być posiadaczami kotła na pellety. Znaczna większość kotłów wyposażona jest w zasobnik paliwa, w którym zapas starcza na 3-4 dni. Gdyby jednak użytkownik stwierdził, że jest to dla niego niewystarczająca ilość może dokupić większy. Musimy jednak pamiętać, że większy zasobnik wymaga więcej miejsca, jeśli jednak nie dysponujemy większym metrażem możemy wykorzystać podajnik pneumatyczny transportujący pellety na odległość.
Piec na pellet to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią lub nie chcą zajmować się rozpalaniem i ciągłym dokładaniem drewna. Tu nad procesem spalania czuwa elektronika.
Wiele kotłów na pellety zaspokaja wymagania ergetyczno-emisyjne na poziomie klasy 5.
Moc kotła
Nie warto kupować kotła o większej mocy, gdyż najlepiej aby pracował on przez większość okresu grzewczego z mocą nominalną. Na rynku pojawia się coraz więcej kotłów o małej mocy, która spokojnie wystarczy do ogrzania dobrze ocieplonego domku jednorodzinnego. Jeśli myślimy o tym aby oprócz ogrzewania kocioł spełniał funckję podgrzewania wody, wtedy musimy rozważyć kocioł o większej mocy.

Pamiętajmy, że pomimo iż ogrzewanie pelletami kosztuje o 20% więcej niż węglem to w porównaniu do oleju opałowego czy propanu kosztuje o 20% mniej a zestawiając z grzejnikiem elektrycznym to aż o połowę.