Kostrzewa Mini BIO 20kw NE - MB 20 KWZakup pieca na pellet to zwykle wydatek na kwotę kilku, maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Warto dokładnie przeanalizować taką inwestycję. Który kocioł wybrać i na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę?

PODAJNIKI

Kotły używane do spalania pelletu posiadają przeważnie w wyposażeniu zbiornik paliwa wraz z automatycznym podajnikiem. Podajniki te służą do transportu paliwa ze zbiornika do paleniska. W sprzedaży obecnie funkcjonują podajniki ślimakowe lub pneumatyczne, które potrafią dostarczać pellet nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Umożliwia to przechowywanie opału nawet w osobnym pomieszczeniu oddalonym w sporej odległości od kotłowni.

Sprawdź produkt: Kostrzewa Mini BIO 10kw NE - MB 10 KW

JEDNOFUNKCYJNOŚĆ

Główną funkcją takich kotłów jest zasilenie instalacji grzewczej. Dodatkowo można dokupić do nich zasobnik c.w.u., co pozwoli na przygotowanie wody do mycia.

JAK MĄDRZE DOPASOWAĆ MOC KOTŁA?

Nieopłacalnym jest zakup kotła grzewczego o mocy większej niż ta, która została wyliczona przy tworzeniu projektu domu. Urządzenie przez większą część sezonu i tak pracuje z mocą minimalną( czyli mniejszą od nominalnej), zbyt duże przewymiarowanie kotła wpłynie bezpośrednio na zużycie pelletów oraz zanieczyszczenie kotła, przewodów kominowych oraz środowiska. Obecnie w sprzedaży są oferowane nawet kilkuwatowe kotły, ponieważ są w zupełności wystarczające do ogrzania dobrze ocieplonego domu

Sprawdź produkt: Kostrzewa Mini BIO 20kw NE - MB 20 KW

 ZABEZPIECZENIA PIECA

Jeśli w planach mamy zostawianie kotła bez opieki na dłuższy czas warto wyposażyć go w samoczynny system gaszenia płomienia. Przydatnym rozwiązaniem jest również system podawania składający się z zespołu ślimaków z kanałem przesypowym, która uniemożliwia cofanie się paliwa i zapłon. Sonda lambda natomiast ma wpływ na ekonomię pracy kotła poprzez dostosowanie pracy wentylatora nadmuchującego powietrze do paleniska – bezpośrednio zmniejsza to zużycie paliwa. Jeśli mamy w planach wykorzystanie kotła do podgrzewania wody do mycia już poza sezonem, dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie kotła w automatyczną zapalarkę.