Piece na olej w większości sprzedawane są w komplecie z palnikiem. Czasem jednak producenci dają klientowi możliwość wyboru. Sprawdźmy zatem jakie mamy rodzaje palników i czym się charakteryzują.

Na rynku do wyboru mamy kilka typów palnika:

  • palnik wentylatorowy wysokociśnieniowy
  • palnik dwustopniowy
  • palnik inżektorowy
  • palnik z odparowaniem oleju


Palnik wentylatorowy wysokociśnieniowy


Jest instalowany w kotle spalającym olej opałowy lekki. Rozpyla olej, który dochodzi do dysz pod ciśnieniem równym 0,7-2,0 Mpa. Kropelki paliwa ulegają odparowaniu wskutek wysokiej temperatury. Wentylator zasysa z pomieszczenia kotłowni powietrze, które jest potrzebne do spalania oraz gwarantuje odpowiednie wymieszanie powietrza z parami oleju, redukuje wpływ zmian ciągu kominowego przy procesie spalania.


Rozróżniamy palniki wentylatorowe:

  • jednostopniowe – gdy włączamy lub wyłączamy palnik następuje zmiana wydajności
  • dwustopniowe – przy pierwszym stopniu pracuje z mniejszą mocą, przy drugim z wartością nominalną

 

Palnik dwustopniowy


Zapewnia on znacznie lepszą ekonomiczną pracę systemu grzewczego i kotła. Posiada system zabezpieczeń, który w przypadku nieodpowiedniego działania układu odcina dopływ paliwa i wyłącza palnik.

Palnik inżektorowy


Służy do spalania cięższych olejów. Przy tym palniku paliwo jest tłoczone pod niskim ciśnieniem (do 0,1 Mpa) a następnie dzięki powietrzu jest zasysane z dysz i rozpylane. Ilość powietrza, która jest użyta do rozpylenia oleju jest zbyt mała do jego spalenia. Z tego powodu musi być doprowadzone dodatkowe powietrze do palnika aby zapewnić odpowiednie spalanie.  


Palnik z odparowaniem oleju


Przy tym palniku podstawowym elementem jest wanienka z olejem. Z powierzchni wanienki odparowuje paliwo, tworzy się para, która zostaje wymieszana z powietrzem a następnie spalana.
Główną wadą tego rodzaju palnika jest jego wysoka czułość na wszelkie zmiany ciągu kominowego . Olej zostaje podgrzany przez zintegrowany z dyszą podgrzewacz elektryczny. Moc elektryczna dopasowywana jest do chwilowego popytu na ciepło, dzięki czemu minimalizowana jest ilość zużywanej energii. Gdy paliwo osiągnie określoną temperaturę zostaje nadany sygnał  do sterownika, który włącza wentylator, następnie układ zapłonowy, a na końcu otwiera zawór odcinający dopływ oleju. Gdy mieszanka olejowo-powietrzna zapali się, pojawia się sygnał od detektora płomienia. Jeśli podczas pracy palnika zaniknie płomień, przepływ oleju zostaje zatrzymany. Gdy próba uruchomienia palnika i zapalenia mieszanki nie przyniesie rezultatu, kocioł nie zostanie uruchomiony bez naszej ingerencji.

 

Warto zapoznać się z rodzajami kotłów dostępnych na rynku - rodzaje kotłów