palenie kroczącePalenie kroczące różni się o palenia od dołu i góry tym, że jest to palenie od tzw. boku, gdyż żar wędruje w poziomie. Jest ustępstwem pomiędzy dwoma pozostałymi metodami, jednak nie jest ono tak czystym spalaniem jak spalanie od góry. 

 Aby rozpocząć palenie kroczące należy najpierw rozpalić niewielką ilość opału na ruszcie. Gdy materiał porządnie się rozżarzy należy przegarnąć żar na tył kotła, a obok żaru dosypać świeżą porcję opału, tak by stykał się rozpalonym żarem bokiem, ale go nie przykrywał. Powoduje to, że świeży opał nie jest gwałtownie podgrzewany a żar powolutku obejmuje cały zasyp w związku z czym substancje lotne mają szanse spalić się w wysokiej temperaturze. Jeśli ilość żaru nie była zbyt mała, rozpali stopniowo świeży opał. Od tej pory kocioł nie będzie wymagał dozoru dopóki opał się nie wypali, pozoostaawiąjąc na ruszcie małą ilość żaru zbliżoną do tej użytej do rozpalenia. Zanim zasyp całkowicie się wypali, całą procedurę zaczynamy od początku. Rozgarnia się pozostały żar by usunąć popiół i zagarnia się go na tyłk rusztu, a z przodu dosypuje się nową porcję opału.

Ważne jest aby przy stosowaniu tej metody sprawdzić parę elementów aby poprawić jego działanie.

Pamiętajmy, że wszystkie drzwiczki powinny mieć uszczelnienie ze sznura szklanego i powinny być wymieniane co dwa lata. Klapka w dolnych drzwiczkach powinna szczelnie się domykać, a jeśli nie dobrze nie przylega to trzeba ją doszlifować, gdyż klapki niczym się nie uszczelnia. W kotłach z rusztem ruchomym należy sprawdzić miejsce przejścia jego mechanizmu przez obudowę, gdyż zwykle wymaga doszczelnienia żeby nie dostawało się dodatkowe powietrze.

 Palenie kroczące może być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie potrafią przestawić się na palenie od góry, gdyż zbyt przywykli do palenia od dołu.