Jest kilka sposobów ogrzewania domu. Jednym z popularniejszych rozwiązań  oprócz tradycyjnych kaloryferów jest ogrzewanie podłogowe. Coraz częściej również wybierane jest ogrzewanie ścienne. Jakie są zalety a jakie wady ogrzewania podtynkowego i czy takie ogrzewanie jest dobre dla każdego? O tym w artykule poniżej


Ogrzewanie ścienne to rozwiązanie płaszczyznowe. Często przyrównywane jest do ogrzewania podłogowego, rzadziej do ogrzewania sufitowego. Sprawdźmy na jakich zasadach działa. Co zrobić, żeby dobrze ogrzać pomieszczenia i ominąć ubóstwo energetyczne?

Kilka słów o ogrzewaniu ściennym

Ogrzewanie ścienne montowane jest najczęściej  na zewnętrznej ścianie i zostaje pokryte okładziną kamienną, ceramiczną lub tynkiem. Czasami stosuje się niezbyt grube płyty gipsowo-kartonowe. Aby wyregulować temperaturę w pomieszczeniu potrzebny jest termostat i źródło energii, którym może zostać system grzewczy posiadający rozdzielnik ciepła. Ogrzewanie ścienne złożone jest z rurek, które w zależności od potrzeb mogą zostać zamontowane pionowo, poziomo lub faliście. Ogrzewanie ścienne jak i podłogowe opiera się na instalacji wodnej,  która jest stosunkowo wydajna za rozsądną cenę. Często stosowany jest również hybrydowy system wodno-gazowy, gdzie woda oddaje ciepło do  gazowych radiatorów podtynkowych. Temperatura wody wynosi 30-45°C, co daje w pomieszczeniach temperaturę na poziomie 20°C.

Połączenie ogrzewania podtynkowego z  ogrzewaniem podłogowym lub klasycznym grzejnikiem jest polecane szczególnie do domów z dużą powierzchnią i znacznymi przeszkleniami. Ogrzewanie ścienne sprawia, że temperatura rozkłada się równomiernie po całej wysokości pomieszczenia. Ciepło oddawane jest za pomocą promieniowania, z czego jedynie 10 % pochodzi z konwekcji.
Ogrzewanie ścienne może być również świetnym rozwiązaniem latem w upalne dni - pomoże nam ochłodzić pomieszczenia.  

Warto zawsze sprawdzić koszt ogrzewania

Ogrzewanie ścienne z wykorzystaniem instalacji powietrznej i elektrycznej

Instalacja powietrzna ze względu na to, że wymaga znacznie grubszych rur i doskonale izolowanych ścian, co sprawia, że zmniejsza nam się przestrzeń w pokoju, w którym jest takie ogrzewanie montowane. W ścianach muszą zostać wydrenowane większe kanały umożliwiające przepływ powietrza. Wybierając ten rodzaj systemu musimy wiedzieć, że powietrze zostaje ogrzane od dołu,  po czym unosi się do góry.

Najrzadziej wybierane jest ogrzewanie ścienne elektryczne. Choć jest bardzo łatwe w montażu to jednak mało ekonomiczne. Do podtynkowanego ogrzewania elektrycznego wykorzystuje się  jedno- lub dwużyłowe kable grzewcze. Wadą ich może okazać się pole elektromagnetyczne produkowane przez przewody.


Ogrzewanie podtynkowe wady i zalety

Zalety:

 • temperatura ściany to maksymalnie  35°C, co daje przyjemny komfort ciepła
 • dobra wydajność podobna do wydajności ogrzewania podłogowego
 • prosta obsługa – termostat reguluje pracę systemu
 • rozwiązanie idealne dla alergików- roztocza nie są w ciągłym obiegu
 • bardziej estetyczne od grzejników a przy okazji dają więcej przestrzeni
 • niskie koszty eskploatacji – zużycie znacznie niższe w porównaniu do tradycyjnych grzejników


Wady:

 • cena instalacji i montażu jeśli mamy duże powierzchnie ponad 120 m² koszt może być spory
 • budynek musi mieć grubą i szczelną izolację
 • ogrzewanie podtynkowe może wolno się nagrzewać i oddawać ciepło
 • w przypadku awarii niezbędne kucie ściany
 • ograniczenia w urządzaniu domu, przy ścianie grzewczej nie powinny stać meble ani znajdować się okno.


Czy ogrzewanie ścienne jest dobrym rozwiązaniem dla każdego ?

Ogrzewanie ścienne jest dobrym rozwiązaniem jednak nie dla wszystkich. Na jego opłacalność ma wpływ kilka czynników:
konstrukcja budynku
ocieplenie budynku
jaka jest wydajność systemu grzewczego
ceny lokalne materiałów i robocizny

Zanim podejmiemy decyzję o montażu takiego rodzaju ogrzewania najlepiej zapytać o opinię fachowca i poprosić o sporządzenie kosztorysu.