instalacje a wystrój wnętrzKażda instalacja ma przydzieloną funkcję w każdym domu. Jednak większość z nas wolałaby aby nie była ona widoczna na każdym kroku i aby nie przesłaniała dekoracji wnętrza. Możemy zadbać o to, aby instalacja stała się jak najbardziej niewidoczna. Jakie kroki możemy poczynić?

 Każda instalacja elektryczna musi mieć obwody odprowadzające prąd do szerszej grupy gniazd wtyczkowych, urządzeń o oddzielnym zasilaniu oraz punktow oświetleniowych. Ważnym punktem przy takich instalacjach jest aby każdy poszczególny obwód miał oddzielne zabezpieczenie na wypadek przeciążenia czy zwarcia. Skrzynkę elektryczną możemy dobrze wkomponować we wnętrze umieszczając ją np w szafie w przedpokoju lub holu.

Przyjrzyjmy się bliżej instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej i centralnego ogrzewania. Projektując je musimy pamiętać aby je tak umiejscowić, żeby później moża było je zabudować lub ukryć. Najtrudniej jest oczywiście rury kanalizacyjne, ze względu na ich dość dużą średnicę. Inaczej sytuacja wygląda z instalacją centralnego ogrzewania. Łatwiej ją rozplanować, gdyż można już stosować systemy rozdzielcze. Można taki rozdzielacz umiejscowić w skrzynce, która nie będzie tak przyciągać wzroku jak kable czy rury wiszące na ścianie. Odpowiednim do tego miejscem może być garderoba, wnętrze pod schodami lub jakaś szafa wnękowa.

Jeśli mamy problem z umieszczeniem kotła grzewczego to najlepiej umiejscowić go w pomieszczeniu technicznym, jeżeli oczywiście taki posiadamy. W innym przypadku można umiejscowić go w kuchni, łazience lub na holu ale pod warunkiem, że będzie to kocioł na gaz ziemny lub płynny a nie np na olej. Warto wybrać kocioł z zamknięta komorą spalania, który jest zdecydowanie bezpieczniejszy i nie wymaga intensywnej wentylacji.

Największy dyskomfort przynosi z pewnością hałas z instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła. Więc jeśli mamy w planach taki rodzaj instalacji zaprojektujmy ją tak by była z dala od miejsca wypoczynku jak np sypialnia oraz pokoju dziennego. Dobrze jest też zadbać o jej prawidłowego wyciszenie i montaż wprowadzając tłumiki akustyczne, które świetnie się sprawdzają zwłaszcza, gdy zamontujemy je na głównych kanałach w okolicach centrali. Wielkość tłumików zależna jest przede wszystkim od centrali.

Kolejną bolączką jest instalacja gazowa. Nie mogą być one ukryte pod tynkiem i muszą być wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem. Co więc w takim przypadku zrobić? Najlepiej poprowadzić je tak, aby były jak najkrótsze blisko kuchenki gazowej i kotłowni. Najbardziej odpowiednim miejscem do tego typu instalacji jest pomieszczenie sąsiadujące z kuchnią. A jeśli uda się w nim jeszcze umieścić kotłownię to mamy przyjemne z pożytecznym, bo wtedy i instalacja gazowa ma szansę być krótka.

Ostatnią rzeczą nad którą warto pomyśleć są kanały powietrzne. Chodzi tu przede wszystkim o kanały do wentylacji mechanicznej lub DGP. Są one zdecydowanie większe od kanalizacyjnych, grzewczych czy wodnych dlatego tak trudno je czasem ukryć. Najlepiej o ich miejscu pomyśleć przy budowie domu. Jeśli nie mieliśmy takiej możliwości to możemy umieścić je pod sufitem podwieszanym.