koty na paliwa stałeJak już widać za oknem zima nadchodzi wielkimi krokami. Jakie powinno spełniać warunki pomieszczenie na kotłownię, którą chcielibyśmy zainstalować? O tym w poniższym artykule

Wytyczne jakie powinny być spełnione przy montowaniu kotłowni są unormowane odpowiednimi przepisami. Wysokość pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie nie powinna być mniejsza niż 2,2 metra w nowej zabudowie. Jeśli chodzi o budynki już istniejące to minimalna dopuszczalna wysokość 1,9 metra ale z zachowaniem poniższych wytycznych:
– posadzka użyta w pomieszczeniu nie może być z tworzywa łatwopalnego
– w podłodze musi znajdować się kratka ściekowa
– kocioł musi być usytuowany od ścian w odległości nie mniejszej niż 0,7 m od tyłu, 2,0 m z przodu kotła do ściany na przeciw, 1,0 z boków
– kocioł musi być umiejscowiony na fundamencie wystającym 5 cm nad poziomem posadzki
– dojście do kotła musi być swobodne tak aby była możliwość jego czyszczenia i konserwacji
– w pomieszczeniu, gdzie będzie znajdował się kocioł musi być dostęp światła czy to sztucznego czy naturalnego
– wentylacja znajdująca się w kotłowni musi być sprawna. W celu upłynnienia dostawy świeżego powietrza potrzebnego do spalania, na wysokości 1m nad posadzką powinien pojawić się otwór z przekrojem minimalnym 200 cm²
– W kotłowni musi znajdować się kanał wentylacyjny o minimalnym przekroju 14 x 14 cm, umiejscowiona pod sufitem i wylotem ponad dachem budynku.

Sklep Internetowy MOSKAL - kotły na paliwa stałe

Prawidłowy dobór kotła c.o. to taki, który jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo jego moc grzewcza powinna być zgodna z bilansem cieplnym obiektów, które będą zasilane kotłownią. Musi zostać oceniona niezbędna moc do ogrzania całego budynku, domu czy lokalu.a. Najczęściej aby szybko ocenić potrzeby energetyczne budynku instalatorzy korzystają z metody wskaźnikowej.
Możemy liczyć na pomoc producentów kotłów grzewczych, którzy oferują oprócz doradztwa technicznego w zakresie montażu instalacji również stały nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem urządzenia w okresie gwarancji. Źle dobrany kocioł może spowodować, obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń lub co gorsza uszkodzenie całej instalacji grzewczej.
Jednym z najczęstszych błędów przy doborze kotła jest przewymiarowanie mocy kotła dlatego najlepiej doradźmy się fachowca.