kostrzewa twin bio 16kwKotły na pellety są bardzo nowoczesnym i dużo efektywniejszym rozwiązaniem do spalania paliw stałych. Ich obsługa jest bardzo prosta dzięki w pełni automatycznemu systemowi kontroli urządzenia.

Pellety jako paliwo to zjawisko najmłodsze na naszym rynku.  Około 10 lat wstecz znajomość tematu w Polsce byłą praktycznie zerowa. Obecnie ten granulat jest jednym z najpopularniejszych paliw. Dużą zaletą pelletu jest fakt, że nie powoduje zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Podczas procesu spalania pelletu wytwarza się praktycznie dokładnie tyle samo dwutlenku węgla ile pochłaniają drzewa potrzebne na ich wytworzenie. Bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest więc zerowy.

Sprawdź również: Kostrzewa Twin Bio 16kw - TB 16 kW

KOSZTY EKSPLOATACJI KOTŁA NA PELLET

Z każdym rokiem liczna użytkowników kotłów na pellet rośnie. Dzieje się tak dlatego, że kotły te mają dużo większą sprawność opałową (między 84% a 92%), dodatkowo są znacznie przyjaźniejsze w obsłudze niż tradycyjne modele służące do spalania paliw stałych. Wartość opałowa (czyli ilość ciepła otrzymana po spaleniu określonej ilości paliwa) pelletu jest mniejsza jedynie o około 30 % w stosunku do węgla kamiennego.

Pellet dobrej jakości można nabyć w cenie od 570 zł do 620 zł za tonę, a rocznie na ogrzewanie mieszkania i grzanie wody zużywamy około 7 ton pelletu – bez kosztów transportu daje to kwotę około 4500 zł rocznie. Dodatkowo doliczyć należy koszt przeglądu kotła, z reguły w kwocie 300-500 zł.

Obejrzyj całą kategorię w naszym sklepie: kotły na pellet Kostrzewa

KOSZTY MONTAŻU KOTŁA NA PELLET

Szacunkowa wycena kotła pracującego w domu o powierzchni 150 m2 zamieszkiwanego przez 4-osobową rodzinę wygląda następująco :

  • sam montaż kotła w zależności od modelu to kwota 1000-2000 zł
  • koszt wyposażenia kotłowni
  • pompa obiegowa układu grzewczego ok 400 zł
  • pompa zasobnika ciepłej wody ok 400 zł
  • zawory bezpieczeństwa ok 40 zł
  • zasobnik ciepłej wody ok 1500 zł
  • kocioł w zależności od wyposażenia i modelu to koszt w wysokości 5000 -12000 zł
  • pierwsze uruchomienia i regulacja parametrów ok 300 zł (czasami usługa taka jest wliczana w cenę kotła, warto przeglądać dostępne oferty)