Kogo czeka wymiana kotła?

person Autor: Paweł Kijko list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 632

Niestety Polska znajduje się w czołówce państw europejskich jeśli chodzi o najbardziej zanieczyszczone powietrze. Stężenie szkodliwych substancji przekracza normę a za przyczynę uważa się ogrzewanie domów przestarzałymi kotłami na paliwa stałe - węgiel czy drewno. Zanieczyszczenie jest na tyle niebezpieczne, że  benzo[a]piren, który powstaje podczas spalania przyczynia się do poważnych schorzeń takich jak choroby układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i rozrodczego oraz powstawania nowotworów. Nic więc dziwnego, że pojawiły się regulacje prawne wprowadzające ograniczenia i mające na celu poprawę jakości powietrza.

Uchwała antysmogowa

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski jest zakaz instalowania kotłów na paliwa stałe o parametrach gorszych niż przewidziane w przepisach unijnych. Dalej ustawa określa, że urządzenia zainstalowane przed 1 lipca 2017 roku  nie spełniające wyżej wymienionych warunków mogą być w użyciu ale w niedługim okresie i będą musiały zostać zamienione na bardziej ekologiczne. Ostateczny termin wymiany ma się odbyć do końca 2022. W tym okresie muszą zostać wymienione kotły, które nie spełniają norm emisyjnych. Natomiast do końca 2026 należy wymienić kotły z klasą 3 i 4, przy czym kotły klasy 5 mogą być wykorzystywane do końca swej żywotności.

Uchwała określa również jakość stosowanych paliw co oznacza, że paliwa (muł, floty węglowe, drewno czy biomasa) powyżej 20% wilgotności  nie mogą być wykorzystywane do ogrzewania domu.

W gminach, gdzie została wprowadzona uchwała antysmogowa będą pobierane próbki do badań, a za niespełnienie wymogów prawnych przewidziane są kary finansowe.

Klasy kotłów

Na rynku dostępne są trzy klasy kotłów na paliwa stałe: 3, 4 oraz 5. Poszczególne klasy informują o maksymalnej wartości poziomu emisji zanieczyszczeń, dwutlenku węgla oraz pyłu. W rozporządzeniu Komisji UE są dokładnie określone normy, gdzie  maksymalna emisja pyłu przy pracy kotła z pełną mocą nie może przekraczać 40 mg/m³. W przypadku kotłów zgodnych z rozporządzeniem, zapewniają one dotrzymanie tego samego poziomu emisji spalin w momencie gdy, kocioł pracuje z niższą mocą (przy niższym obciążeniu emisja pyłu wzrasta). Już niedługo bo od roku 2020 będą sprzedawane jedynie urządzenia grzewcze spełniające normy określone w rozporządzeniu.

Dofinansowanie przy wymianie kotła

W ramach projektu LIFE pojawiła się sieć ekodoradców w 55 gminach na terenie Małopolski. Mają oni za zadanie doradzać mieszkańcom jak ograniczyć emisję zanieczyszczeń oraz zlikwidować stare urządzenia grzewcze. Udzielają również informacji odnośnie dofinansowań dotyczących poprawy jakości powietrza.  

O dofinansowanie  ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego lub WFOŚiGW w Krakowie mogą się ubiegać mieszkańcy za pośrednictwem gmin i mogą otrzymać takie dofinansowanie na  podłączenia do sieci ciepłowniczej czy ogrzewanie gazowe, ale także na zakup kotła na węgiel, drewno lub pellety.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password