kociol kondesacyjnyStosowanie kotła kondensacyjnego zmniejsza zużycie gazu o co najmniej kilkanaście procent. Musimy jednak pamiętać, że samo jego posiadanie nie musi oznaczać od razu znacznych oszczędności. Aby móc się cieszyć z ekonomicznego użycia musimy zadbać o odpowiedni dobór, montaż i eksploatację.

Zastosowanie kotła kondensacyjnego pozwala ograniczyć zużycie gazu o co najmniej kilkanaście procent. Jednak samo jego zamontowanie nie musi gwarantować od razu znacznych oszczędności. Żeby je uzyskać należy zadbać o prawidłowy dobór, montaż i eksploatację całej instalacji.

Dzięki ochładzaniu spalin w kotle kondensacyjnym skrapla się para wodna i oddaje wygenerowane ciepło, które w wielu kotłach tradycyjnych było utracone przez komin. Jednak aby pojawił się proces skraplania pary wodnej musi nastąpić intensywne schładzanie w wymienniku ciepła. Jeśli mowa będzie o kotle gazowym to temperatura powinna być niższa niż 55-57ºC, w przypadku kotła olejowego niższa niż 45 º C. Możemy to osiągnąć w momencie, gdy temperatura wody na wyjściu z wymiennika jest podobna bądź niższa. Pamiętajmy, że kocioł musi ogrzać pomieszczenia także w największe mrozy, zatem temperatura zasilania powinna być na tyle wysoka aby instalacja miała odpowiednią moc. Zatem jeśli zależy nam na wysokiej sprawności kotła i prawidłowym działaniu całej instalacji możemy wykorzystać grzejniki o odpowiedniej powierzchni, których temperatura zasilania nie była większa niż 55º C podczas największych nawet mrozów.

Liczne grono osób korzysta z takich właśnie rozwiązań, gdyż mogą oni wówczas skorzystać z prostego systemu regulacji dzięki regulatorowi pokojowemu, dodatkowo wpływać na ograniczenie temperatury kotła. Warto byłoby pamiętać, że można skorzystać z zastosowania sterownika pogodowego, który pozwoli na dalsze zmniejszenie temperatury zasilania oraz wzrost wydajności kotła.

Jeszcze lepszym do zastosowania sposobem jest użycie ogrzewania podłogowego w całym domu. Uzyskujemy dzięki temu nie tylko lepszą sprawność kotła ale również mamy niskie zużycie gazu, wysoki komfort ciepła oraz w przyszłości możemy skorzystać z urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Użycie kotła kondensacyjnego w unikalnej instalacji z grzejnikami, gdzie temperatura jest wyższa niż 55ºC nie oznacza wcale, że nie można uzyskać skraplania pary wodnej, dzięki czemu zmniejszą nam się koszty ogrzewania. Na pewno nie będzie to osiągalne w ciągu całego roku, ale w momencie, gdy skorzystamy ze sterownika pogodowego, będzie to bardziej możliwe.