kocioł kominekJak się ma moc kotła do zużycia gazu i co może wpłynąć na mniejsze zużycie paliwa? Czy można zamontować jednocześnie kocioł i kominek w jednej instalacji? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule.

Większe zużycie gazu jest wprost proporcjonalne do mocy kotła zatem im większa moc kotła gazowego tym większe spalanie. Inaczej jest z kotłami z palnikami modulowanymi, gdzie maksymalna moc palnika będzie taka aby  kocioł był w stanie zabezpieczyć maksimum potrzeb instalacji odbiorczej na moc. Automatyka kotła pozwala na dostosowanie mocy pracy palnika do obecnego zapotrzebowania w ciepło. Jest ona bardziej elastyczna, im mniejsza jest moc minimalna.

Zatem zamontowany przez nas kocioł musi dostarczyć niezbędnej mocy przy temperaturach najniższych. Średnia wartość temperatur w Polsce, w sezonie grzewczym jest powyżej zera co sprawia, że urządzenie wykorzystuje mniejszą moc niż maksymalna.

Powoduje to,  że kocioł zamiast pracować jednostajnie, często pracuje z wyższą mocą niż jest potrzebna i często jego ilość włączeń i wyłączeń wzrasta i jest nieekonomiczna. Wpływa to na sprawność całego układu grzewczego. Jeśli wybierzemy kocioł, który będzie miał małą moc to tym lepiej będzie sobie radził z dopasowaniem potrzeb w ciągu całego roku. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej mocy do danego lokalu, domu czy pomieszczenia. Aby zmniejszyć zużycie gazu dodatkowo możemy ograniczyć komfort odczuwalnego ciepła czyli jednym słowem możemy zmniejszyć ogrzewanie pomieszczenia o choćby 1°C  co daje oszczędność czasem nawet  ok. 4-7% paliwa.

Dodatkowo możemy pomyśleć o termoizolacji budynku co wpłynie korzystnie i zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło. Z pomocą w oszczędnym zużyciu może nam przyjść też automatyka pogodowa, która w kotłach grzewczych utrzymuje temperaturę czynnika w instalacji centralnego ogrzewania na najniższym poziomie.

Jeśli chodzi o możliwość jednoczesnego montażu kotła i kominka to wygląda to następująco. Termokominki to najczęściej urządzenia pracujące w otwartych układach grzewczych, gdzie współczesne gazowe kotły to urządzenia z przeznaczeniem do pracy w układach zamkniętych. Istnieje możliwość podłączenia termokominka do instalacji ale tylko za pomocą dodatkowego wymiennika m.in. płytowego lub dzięki zastosowaniu wężownicy zbiornika buforowego. Jeżeli chodzi o wykonawstwo to ciężko jest płynnie sterować ilością ciepła powstałego w termokominku. Dlatego wskazane jest zastosowanie instalacji zbiornika buforowego, do którego trafia wytworzone ciepło z  termokominka. Z wymienionego powyżej zbiornika ciepło może zostać dalej przekazane w odpowiedniej ilości, zgodnej z zapotrzebowaniami na daną chwilę.