kocioł dwufukcyjnyZanim zdecydujemy się na kupno kotła jednofunkcyjnego czy dwufunkcyjnego musimy sobie odpowiedzieć na pytanie do czego kocioł będzie służył. W skrócie przedstawimy Państwu zalety jednego i drugiego kotła oraz ich główne przeznaczenie.

Prawie wszystkie kotły na olej opałowy oraz wszystkie kotły, w których wykorzystujemy paliwa stałe to urządzenia jednofunkcyjne. Kotły dwufunkcyjne stanowią głównie piece gazowe i dzięki wbudowanemu wymiennikowi, tworzy dodatkowo ciepłą wodę do użytku. W przypadku kotła jednofunkcyjnego jego głównym zadaniem jest zasilać jedynie instalację centralnego ogrzewania.

Kotły dwufunkcyjne najlepiej funkcjonują w małych mieszkaniach, gdzie są małe układy o zwartej budowie, z małymi odległościami między kotłem a punktami poboru ciepłej wody.

  Przy wyborze kotła dwufunkcyjnego wybierajmy urządzenie z mocą, która zapewni odpowiednie parametry c.w.u. Najpierw musimy określić, w jakiej instalacji c.w.u. kocioł będzie pracował oraz jakie jest zapotrzebowanie poszczególnych punktów poboru czyli który z nich będzie potrzebował najwięcej ciepłej wody. Dzięki takim krokom będziemy mogli ustalić moc potrzebnego nam urządzenia dwufunkcyjnego.

Przeanalizujmy wady i zalety kotła dwufunkcyjnego:

–    jego koszt jest mniejszy w odniesieniu do zestawu złożonego z kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem wody

–    jest wygodny bo zajmuje małą przestrzeń

–    podgrzewa tyle wody ile w danej chwili potrzebujemy, jednak temperatura ciepłej wody jest niestabilna

–    potrzebny jest silny strumień wody aby uruchomić podgrzewacz co nie zawsze jest ekonomiczne

–    nie można zastosować cyrkulacji ciepłej wody

– ograniczona możliwość przepływowego podgrzewania znacznej ilości wody powoduje, że kotły dwufunkcyjne zalecane są do mieszkań i lokali, w których nie ma konieczności jednoczesnego poboru wody w wielu punktach.

Jeśli chodzi o instalacje c.w.u. z większą liczbą punktów czerpalnych na poszczególnych kondygnacjach oraz z zastosowaniem cyrkulacji można zakupić kocioł jednofunkcyjny, który współpracuje z podgrzewaczem pojemnościowym.

          

Prześledźmy zatem wady i zalety kotła jednofunkcyjnego:

–    podgrzewa wodę nagromadzoną w zasobniku co sprawia, że możemy ją magazynować i korzystać z niej bez ograniczeń

–    jest stosunkowo tani w odniesieniu do kotła wielofunkcyjnego, jednak trzeba pamiętać, że dokupienie do niego podgrzewacza będzie dość drogim zakupem

–    dzięki zasobnikowi możliwa jest cyrkulacja, co sprawia, że nie trzeba czekać na ciepłą wodę zaraz po odkręceniu kranu

–    wybór kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest droższe i bardziej kłopotliwe niż zastosowanie kotła dwufunkcyjnego ze względu na dużo większą ilość elementów

–    może pojawiać się większe zużycie energii jeśli będziemy potrzebować powtórnego podgrzania wody, gdy woda nagromadzona w zasobniku wystygnie

–    jest możliwość zakupu tańszej wersji wiszącej lub stojącej, która pasuje do starych instalacji grzewczych

         

            Decydując się na kupno urządzenia należy zwrócić uwagę na to, czy kocioł zapewni nam odpowiednią temperaturę oraz wystarczającą ilość ciepłej wody użytkowej. Ważne też są niskie koszty eksploatacyjne. Pamiętajmy, że przy wyborze kotła niewątpliwie ważna jest ilość miejsca, jaką dysponujemy w kotłowni.