Jeśli chodzi o klimatyzację w biurze to nie trzeba wspominać, że podnosi ona znacznie komfort pracy a przy okazji oczyszcza pomieszczenie z zanieczyszczeń. Jednym z bardziej ekonomicznych rozwiązań jest wentylacja z możliwością odzyskania ciepła. Jeżeli w jednym pomieszczeniu pracuje więcej niż jedna osoba, to najlepszym wyjściem będzie korzystanie z indywidualnego systemu regulacji mikroklimatu, gdzie użytkownik będzie mógł ustawić parametry, jakie mu w danym momencie odpowiadają.

 

Zadbajmy o klimatyzację

Odpowiednio dbając o klimatyzację będziemy mogli cieszyć się z jej funkcjonowania przez długie lata. Klimatyzacja musi być regularnie czyszczona, żeby nie stała się źródłem bakterii i grzybów, które jak wiadomo wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Producenci zalecają aby kompleksowo czyścić klimatyzację przynajmniej dwa razy do roku – przed rozpoczęciem sezonu i zaraz po jego zakończeniu. Szczególnie warto zadbać o filtry. Dbając o serwis i czyszczenie układów wydłużymy żywotność urządzenia dzięki czemu obniżymy ewentualne koszty związane z częstymi naprawami urządzenia.

Pamiętajmy, że większa część kosztów to systemy klimatyzacji i wentylacji i ewentualne późniejsze prace serwisowe, dlatego powinniśmy już w fazie projektowania zorganizować współpracę między architektem i projektantem instalacji aby zoptymalizować koszty.

 

Znaczenie klimatyzacji w biurze

 

 Udowodniono, że w pomieszczeniach biurowych, gdzie jest duszno, a wietrzenie jest ograniczone spada wydajność naszej pracy. Najlepsze wyniki osiągamy, gdy temperatura waha się między 20 a 23 °C. Dzięki wymianie powietrza i zastosowaniu filtrów, klimatyzacja oprócz regulowania temperatury, oczyszcza powietrze z bakterii, pyłów i kurzu co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

 

Dopasowanie do potrzeb

 

 Najczęściej w biurach stosuje się systemy klimatyzacyjne z dwustopniowym uzdatnianiem powietrza, klimatyzatory typu multisplit lub naścienne. Mogą to być również klimatyzatory kasetonowe albo kanałowe.

 Nowoczesne jednostki klimatyzacyjne przystosowane są do pracy w taki sposób, że osiągają bardzo dobre parametry wydajności chłodniczej oraz posiadają zaawansowane systemy sterowania. Przy nowoczesnych HVAC mamy do czynienia z instalacją grzewczo-klimatyzacyjną oraz wentylacyjną w jednym, które mogą pracować razem bądź niezależnie od siebie.

 Optymalnym technologicznie rozwiązaniem biurowym może być np. jednostka kasetonowa kompaktowa 4-stronna TMV 5, która świetnie wkomponowuje się w układ sufitów podwieszanych oraz dostarczy równomierny obieg powietrza i temperatury w pomieszczeniu.

 

 Wybór odpowiedniej klimatyzacji należy do nas, musimy jednak pamiętać, że obojętnie czym się będziemy kierować przy kupnie, musimy w późniejszym okresie zadbać o regularne czyszczenie, żeby klimatyzacja służyła nam przez lata.