Teraz mamy coraz więcej upalnych dni. Aby je lepiej przetrwać warto zaopatrzyć się w odpowiednie klimatyzatory. Wybierając go powinniśmy wziąc pod uwagę parę czynników: czy w pomieszczeniu, w którym będzie zainstalowana klimatyzacja znajdują się jakieś inne urządzenia elektryczne typu: telewizor, komputer, wieża stereo? Pamiętajmy, że każde z tych urządzeń wydziela swoją energię cieplną. Telewizor np wydziela jej ok 150 W, komputer ok 150 W, wieża ok 50 W i nawet my wytwarzamy energię- szacuje się, że ok 100-200 W. Oprócz tych czynników musimy wziąć jeszcze pod uwagę stopień nasłonecznienia klimatyzowanego pomieszczenia. Jeśli nasz pokój znajduje się np od strony południowej to nagrzewanie tu jest naprawdę silne, warto więc w takich pomieszczeniach wybrać urządzenie z mocą ok. 30 % większą od standardowego. Przyjmując, że mamy typowe warunki ale bez mocnego nasłonecznienia, potrzebować będziemy ok.1 kW mocy chłodniczej na 10 m2 pomieszczenia, oczywiście jeśli wysokość sufitu będzie wynosić 2,5 m. Gdy już zdecydujemy jakiego typu i jakiej mocy potrzebujemy klimatyzator ustawmy go tak w pomieszczeniu, aby wydmuchiwane powietrze nie byo skierowane na miejsca częstego użytku np kanapę, łóżko czy stół.


Jeśli ktoś mieszka na poddaszu lub ma tam pomieszczenia użytkowe i chciałby je schłodzić musi przyjąć moc klimatyzatora o 50% większą od standardowej. Trzeba tu wziąć pod uwagę rodzaj izolacji na dachu oraz kierunek w jakim skierowane są okna na dachu. Jeśli skierowane są na południe oczywiste jest, że pomieszczenie takie będzie silniej nagrzane.

Na polskim rynku mamy różnego rodzaju klimatyzatory poczynając od splitu, monobloku i splitu przenośnego. Cenną informacją jest, iż obecnie zastosowane czynniki chłodzące w klimatyzatorach typu Monoblok i Split są nowocześniejsze. Budowa tych klimatyzatorów opiera się na mieszaninie freonów. Zaletą takiego rozwiązania jest większa stabilność chemiczna a co za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo rozkładu czynników w atmosferze i stwarza bardziej przyjazne środowisko. W zależności jakie mamy potrzeby i jakiego klimatyzatora potrzebujemy warto zainwestować czas i pieniądze, aby w upalne dni lepiej sobie radzić z falą gorąca.