kamień w wymienniku ciepłaKamień w wymienniku może narobić naprawdę wiele szkód. Kamień znajdujący się w wymienniku potrafi pękać co powoduje. Trzaski, które można usłyszeć podczas tego procesu może być wynikiem pękania powłoki kamienia, który osadził się na wymienniku ciepła w kotle. Pamiętajmy, że materiał wymiennika ma swoją określoną rozszerzalność. Jak kamień wpływa  negatywnie na urządzenia i co można zrobić, żeby go się pozbyć?

Najlepszym dowodem na zakamienienie wymiennika jest zauważalny spadek wydajności urządzenia grzewczego, znacznie zwiększone zużycie paliwa oraz mało dogrzane systemy c.o. i c.w.u. Pamiętajmy, że kamień jest dobrym izolatorem, dlatego zakamieniony wymiennik musi nagrzać wodę do dużo wyższej temperatury niż zazwyczaj co jest znacznie mniej ekonomiczne. Dodatkowo pękanie kamiennej osłony skutkuje tym, że do bardzo gorącej powierzchni wymiennika dostaje się nagle woda, która powoduje nagłe parowanie a w konsekwencji wzrasta ciśnienie w instalacji i dochodzi do zapowietrzenia. Zagrożenie jakie może się pojawić przy zakamienieniu to oczywiście ryzyko awarii wymiennika ciepła. Pomocne na odkamienienie może być czyszczenie chemiczne wymiennika oczywiście pod warunkiem, że wymiennik nie jest przegrzany i nadaje się tylko do wymiany. Kamień kotłowy powstaje w wyniku tzw. twardości wody, jednym słowem ilości substancji zasadowych rozpuszczalnych w wodzie jak m.in. węglany, często fosforany i inne. Są to substancje bardzo trudno rozpuszczające się w wodzie.
            Dlatego tak istotne jest zastosowanie substancji chemicznej, która wejdzie w reakcję z kamieniem kotłowym. Pamiętajmy jednak, że praca z środkami chemicznymi jest niebezpieczna i koniecznie wymaga przestrzegania zasad BHP oraz używania odzieży ochronnej. Najczęściej proces odkamieniania środkami chemicznymi wygląda tak, że wcześniej przygotowany roztwór  zostaje wprowadzony do czyszczonych przestrzeni i zostaje pozostawiony na jakiś czas. Momentem zakończenia zabiegu powinien być czas, w którym dochodzi do zmniejszenia lub ustania wydzielania się gazów. Silnie wydzielające się gazy są trujące lub mogą być podrażniające dla układu oddechowego dlatego tak ważna jest wentylacja pomieszczenia, w którym zachodzi proces oczyszczania.  
            Jak już zostało wspomniane jakość wody kotłowej ma znaczenie. Jeśli nie możemy mieć wody o wymaganych parametrach to dobrze byłoby abyśmy zastosowali inhibitory oraz  filtry magnetyczne czyszczące wodę z niechcianych substancji i zanieczyszczeń stałych.