Jaka będzie pomoc przy likwidacji pieców węglowych?

person Autor: Paweł Kijko list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 856

W zależności od miast i gminy kwoty dofinansowań mogą się znacznie różnić. Sprawdźmy jak bardzo.

Warszawa

W Warszawie dofinansowanie w zakresie wymiany pieca węglowego na nowoczesne źródło ciepła z gazem wynosi maksimum 75% wartości inwestycji i 7 tys. zł. Na likwidację starego pieca połączonego z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej przeznaczone jest 10 tys. zł. Taka wysokość dopłaty przeznaczone jest dla osób fizycznych, jeśli chodzi o dotacje dla wspólnot mieszkaniowych jest dwa razy większe.

Kraków

W Krakowie, do końca 2017 roku władze miasta dawały dotację na likwidację pieców węglowych w wysokości 100% (maksymalnie 8 tys. zł na zakup nowego źródła ogrzewania, plus do 80 zł/m2 ogrzewanej powierzchni za zainstalowanie nowej instalacji c.o.). Wartość dopłat jednak z każdym rokiem maleje w tym roku jest to 80% wartości inwestycji, a w następnym ma być już tylko 60%.

Gdańsk

W Gdańsku  dofinansowanie wynosi do 5 tys. zł, do 100% wartości wydatków. W przypadku, gdy domu jednorodzinnego nie można podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej, dotacja wynosząca 1000 zł będzie przyznana na nowe kotły na ekogroszek lub pelety z automatycznym podajnikiem paliwa.

Województwo śląskie

Mieszkańcy województwa, których dochód nie jest większy niż 3170 zł netto (samotnie gospodarujący) oraz 2313 zł netto na osobę (gospodarujący w rodzinie), mogą otrzymać comiesięczne dofinansowanie do rachunków za ogrzewanie, w momencie gdy zrezygnują z opalania węglem i drewnem.

Zgodnie z danymi Instytutu Badań Strukturalnych, na ubóstwo energetyczne cierpi aż 10 % rodzin co stanowi około 4 mln ludzi. Z ubóstwem energetycznym mamy do czynienia, gdy płacąc za energię nie starcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb jak zakup żywności czy leków. Wsparcie finansowe na walkę ze smogiem i ubóstwem ma płynąć z opłat za foliówki wydawanych w sklepach.

Ciekawym rozwiązaniem mogłoby być wsparcie programu termomodernizacji domków jednorodzinnych, jednak obecnie brakuje pomysłu na jego usprawnienie.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password