Często użytkownicy kotłów wychodzą z założenia, że im krócej będą palić tym pojawią się większe oszczędności. Co więcej część z nich dochodzi do wniosku, że ogrzewając pomieszczenia tylko wieczorem a za dnia nie paląc wcale wychodzą na tym korzystniej ekonomicznie.

Nawet jeśli przez większość czasu nie ma nas w domu bo jesteśmy w pracy to niewłaściwym rozwiązaniem jest obniżanie temperatury do 16 ºC, a następnie podgrzewanie po pracy w ciągu godziny do temperatury 22ºC. W tak krótkim czasie ogrzane zostaje samo powietrze, natomiast wychłodzone ściany już nie. Takie ogrzewanie daje więc złudne, krótkotrwałe ciepło. Niestety nasze odczucie ciepła przez krótką chwilę nie jest miarodajne, gdyż w każdym dniu może być różny nasz stan zdrowia. Jeśli tygodniami jest wychładzany dom przez obniżanie w ciągu dnia temperatury, to z całą pewnością dom czy mieszkanie jest stale niedogrzane.

Zerknij na nasz: BUDERUS Głowica termostatyczna BD1W0 do grzejników typu VC, VCM 

Odczucie komfortu ciepła w domu w dużej mierze zależy od temperatury powietrza i ścian, gdy ściany są chłodne trzeba zadbać o wyższą temperaturę powietrza. Takie zjawisko możemy zaobserwować w budynku, który parę dni nie był ogrzewany. Mimo iż będzie mocno palone z czasem temperatura zacznie się obniżać z powodu wyziębionych murów. Mamy tu do czynienia z ciepłem właściwym czyli aby podwyższyć temperaturę danej substancji o jeden stopień potrzebne są bardzo duże nakłady energii. Ściany budynków mają ogromną pojemność cieplną, co początkowo może sprawiać duży problem, gdyż trzeba długo i dużo grzać. Jednak w dłuższej perspektywie zaletą takich ścian jest, że potem przez długi czas oddają ciepło, zapewniając stabilne warunki.

Jak rozpoznać czy nasze lokum jest prawidłowo nagrzane? Kiedy wygasło w kotle początkowo temperatura szybko zacznie spadać ale po jakimś czasie zaczyna utrzymywać się na stałym poziomie, wówczas wskazana temperatura to temperatura ścian. To właśnie one właściwie ogrzewają powietrze. Jeśli uzyskana temperatura jest satysfakcjonująca dla domowników to można mówić wtedy o odpowiednim komforcie ciepła w domu.

Zerknij na nasz: Buderus Logamax Plus GB012-25KV2 - Dwufunkcyjny

Ogrzewając dom należy zadbać również o odpowiednie warunki nie tylko ciepło ale i odpowiendi dopływ powietrza. Aby powietrze w domu było odpowiednie do oddychania powinna następować cyrkulacja. Błędnym myśleniem jest, że brak wietrzenia pomieszczeń jest idealnym dla nas rozwiązaniem. Przypuśćmy, że domownik postanowił dokładnie wszystko uszczelnić, żeby nie uciekało mu ciepło. Podjął zatem kroki uszczelniania drzwi, okien a nawet wymiany na okna hermetycznie zamknięte.  W łazience i kuchni zatkał kratki, z których również wieje zimne powietrze co według niego wpływa na niepotrzebną stratę ciepła i naraża na koszty. Niestety jest to częsty błąd stosowany przez wielu użytkowników posiadających kotły  lecz nie tylko przez nich. I tu zaczyna się błędne koło, zatkanie wszystkich źródeł powietrza powoduje, że do naszego domu wkrada się wilgoć. Szczególnie można jej zaczątki zauważyć na oknach, kiedy szczególnie po gotowaniu pojawia się na nich tzw "rosa", która ulega skraplaniu. Dodatkowo w tak uszczelnionym domu idziemy spać i w nocy dochodzi do słabszego ciągu w kominie, co w następstwie daje to, że nasz kocioł zaczyna sobie gorzej radzić przy coraz słabszym ciągu. W związku z czym spaliny cofają się do pomieszczeń domu, gdzie śpiący domownicy nie są w stanie jej wyczuć, a to z kolei staje się dużym zagrożeniem dla domowników.

Zerknij na nasz: Buderus Logamax Plus GB012-25KV2 + Eberle E200 - Dwufunkcyjny

Jak widzimy oszczędność to nie obniżanie temperatury na dzień czy szczelne zamykanie dopływu powietrza a  utrzymanie stałej temperatury.