grzejniki płytoweMożemy zauważyć, że coraz powszechniejsze stają się niskotemperaturowe źródła ciepła. Czy zatem do takich rozwiązań można zastosować grzejniki płytowe? Dzięki połączeniu nowych źródeł energii, mających niższe wartości temperatury na zasilaniu z nowoczesnymi grzejnikami płytowymi uzyskuje się oszczędności około 15% w porównaniu z zastosowaniem np. grzejników żeberkowych.

Grzejniki wykazują szybką reakcję na zmiany temperatury otoczenia dzięki zainstalowanym zaworom lub wkładkom termostatycznym. Im wolniej układ grzewczy reaguje tym efektywność nagrzewania i ochładzania jest niższa. Staje się tak na skutek utraty energii, które wytwarzana jest jeszcze w trakcie stygnięcia i przekazywana do pomieszczenia. Bezwładność cieplna związana jest z szybkością regulacji. Zatem tym łatwiej jest ustalać i regulować temperaturę w pomieszczeniu im mniejsza jest pojemność cieplna źródeł ciepła. Mowa jest tu m.in. o okresach kiedy nagrzewane jest pomieszczenie po obniżeniu temperatury w nocy. I tak np w przypadku ogrzewania podłogowego mowa jest o bardzo dużej bezwładności cieplnej w porównaniu do grzejnika naściennego.
Wiadome jest, że zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego w już istniejących budynkach wymaga często wysokich nakładów finansowych. Optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić może stać się grzejnik płytkowy, który na pewno łatwiej jest wkomponować i dopasować do zaistniałych już warunków. Dostępne grzejniki tzw. modernizacyjne można zastosować do istniejącej już instalacji. Stare przewody mają rozstaw w osiach otworów 500 mm, taki sam rozstaw przyłączeniowy mają wspomniane grzejniki.
Najlepszym miejscem na montaż grzejnika jest miejsce poniżej okna. Ułatwi to kompensację promieniowania i opadającego powietrza, a ciepło unoszone do góry ogrzeje również powierzchnie okalających ścian. Innowacyjne grzejniki płytowe gwarantują wyrównania temperatur powietrza w danej przestrzeni, obniżonej np po otwarciu okna.