grzejnik stalowyJednym z popularniejszych rodzajów grzejników do wodnych instalacji centralnego ogrzewania są grzejniki stalowe, najczęściej wybierane przez deweloperów. Posiadają małą akumulacyjność cieplną, przez co dają się dobrze sterować. Kupując taki grzejnik, musimy zwrócić uwagę na jego sposób zabezpieczenia przed korozją. Jakie są największe zalety tego rozwiązania?

Podatność na regulację

Przede wszystkim grzejniki stalowe charakteryzują się niewielką pojemnością wodną – w porównaniu do grzejników żeliwnych członowych mają czterokrotnie mniejszą objętość, przez co szybko się nagrzewają, a także stygną. Instalacja, która wyposażona jest w grzejniki stalowe, ma możliwość natychmiastowej reakcji na sygnały pochodzące z urządzeń automatycznej regulacji. W ten sposób możemy zaoszczędzić paliwo, a co za tym idzie – płacić niższe rachunki za ogrzewanie.

Duża wydajność

Płyta, z której zrobiony jest grzejnik stalowy to dwa zgrzane ze sobą arkusze blachy stalowej, które zostały ukształtowane w taki sposób, aby między nimi znajdowały się specjalne kanaliki do przepływu wody. Zdarza się, że do tych płyt przymocowane są również żebra, które mają za zadanie zwiększenie powierzchni wymiany ciepła. Nie musimy wtedy powiększać jego wymiarów, a uzyskujemy bardzo dużą wydajność.

Grzejniki stalowe są dostępne w różnych wysokościach oraz długościach, do wyboru mamy również grzejniki stalowe o jednej, dwóch lub trzech płytach z ożebrowaniem, lub bez. Jak już wiemy, żebra są w stanie zwiększyć moc naszego urządzenia, lecz nie jest to wzrost proporcjonalny do ilości płyt.

Do jakich instalacji nie powinniśmy montować grzejników stalowych?

Jeśli mamy do czynienia z instalacją grawitacyjną, lepiej nie montujmy tam grzejnika stalowego płytowego, ponieważ instalacje te charakteryzują się dużym oporem przepływu. Z kolei różnica ciśnienia wymuszająca przepływ wody w tego rodzaju instalacjach jest naprawdę niewielka.

Kolejnym przykładem jest instalacja otwarta, gdzie woda instalacyjna ma kontakt z powietrzem atmosferycznym. W taki sposób zawarty w niej tlen może znacznie przyspieszyć korozję, co z kolei niekorzystnie wpłynie na żywotność naszego grzejnika stalowego i znacznie szybciej może ulec on awarii.

Zalety grzejników stalowych

Jeśli chcemy uzyskać estetyczne podłączenie do instalacji, grzejniki stalowe płytowe będą dobrym rozwiązaniem. Największą popularnością cieszą się właśnie w nowoczesnych wnętrzach, ze względu na to, że są mało widoczne. Istnieje możliwość podłączenia ich nie tylko od boku, ale również od dołu grzejnika.

Niewątpliwą zaletą grzejników stalowych płytowych jest ich wygląd, dlatego są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Gdy zawiesimy je na ścianie, stają się niewidoczne lub wręcz przeciwnie – swoją gładką powierzchnią stanowią element dekoracyjny. Dodatkowo większość z nich posiada charakterystyczne otwory w górnej części, dzięki czemu powietrze leci bezpośrednio na pomieszczenie, a nie do góry.