Mamy różne rodzaje głowic oraz różne rodzaje grzejników. Warto zatem rozważyć i przemyśleć, która głowica będzie idealna do grzejnika w Twoim domu.
Zacznijmy od początku. Do czego tak naprawdę służy nam głowica? Otóż głowica to nic innego jak regulator dopływu ciepła wchodzący w skład wyposażenia grzejnika. Dzięki niemu możemy ustawić dowolną temperaturę w pomieszczeniu. Głowice świetnie wchodzą we współpracę z grzejnikami, które są zasilane bocznie jak i tymi zasilanymy dolnie. Gdy zamontujemy głowicę na zaworze to reaguje ona na wzrost lub spadek temperatury pomieszczenia np podczas dużego nasłonecznienia pokoju lub przy otwarciu okna zimą. Głowica termostatyczna zatem reguluje dopływ ciepłej wody do grzejnika, dostosowując się do warunków otoczenia. Dlatego istotne jest aby grzejnik nie był zasłonięty przedmiotami np łóżkiem czy szafą.
Jeśli chodzi o głowicę termostatyczną może ona mieć różne rodzaje czujników: gazowy, woskowy, cieczowy. Najpospolitsze to te, które maja czujnik gazowy bądź cieczowy. Jeśli chodzi o czujniki gazowe to składają się one z mieszaniny gazów skraplanych. Wyróżnia je szybka reakcja na zmiany temperatury co wpływa na większą efektywność dostosowania się do temperatury otoczenia.
Jednak najbardziej popularne w naszych domach jak do tej pory są głowice z czujnikiem cieczowym.
Mamy do wyboru głowice sterowane manualnie lub elektronicznie. Te drugie mają zegar sterujący i w zależności od rodzaju mamy system ich pracy dobowy lub tygodniowy. Dodatkowym atutem głowic sterowanych elektroniką są czujniki reakcji na np. otwarte okno czyli zimne powietrze z zewnątrz.
W sprzedaży oprócz głowic znajdziemy całe zestawy z zaworami termostatycznymi i odcinającymi. Przy wyborze odpowiedniego zestawu musimy się zastanowić jaki typ podłączenia grzejnika mamy w swoim domu. Pamiętajmy, że wybierając odpowiednią głowicę musimy sprawdzić wymiar gwintu zaworu oraz czy zawór jest odpowiedni dla głowicy nakręcanej z gwintem czy może łączonej za pomocą zatrzasku.