elektrofiltryObecnie jest wiadome, że zanieczyszczenia obecne w atmosferze, szczególnie te pochodzące ze źródeł emisji  znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 metrów, mogą być przyczyną wielu chorób układu krążeniowego, oddechowego czy odpornościowego, mogą też być przyczyną powstawania smogu. Elektrofiltry zamontowane w układzie instalacji grzewczej miałyby stać się dobrym sposobem na ograniczenie emisji pyłu i zanieczyszczeń. Zobaczmy jak jest w rzeczywistości. 

Przypomnijmy, że sam węgiel, jako paliwo stałe podobnie jak drewno, sam w sobie nie stanowi zagrożenia, gdyż w całym zjawisku chodzi o proces spalania. Na pojawienie się smogu wpływa wiele czynników: ogrzewanie domu z wykorzystaniem wątpliwego pochodzenia węgla oraz stosowanie produktów takich jak muł, flot węglowy czy odpady komunalne. 

Co więcej wymienione, wątpliwe produkty często spalane są w piecach i kotłach przestarzałej technologii, które nie spełniają żadnych standardów efektywności energetycznej czy emisyjnych. W związku z tym pojawiły się zmiany dotyczące Prawa Ochrony Środowiska (paragraf 96), które są o tyle korzystne, że dają użytkownikowi możliwość instalacji filtra, zamiast wymiany całych kotłów i instalacji czy rezygnowania z ogrzewania opałem. Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do powstawania smogu. Elektrofiltry montowane w układzie instalacji grzewczej skutecznie ograniczają emisję pyłu i toksycznych zanieczyszczeń. 

Elektrofiltry jakie są oferowane na polskim rynku to urządzenia odpylające o niewielkich gabarytach, które montowane są w układzie instalacji grzewczej. We wnętrzu elektrofiltra umieszczona jest elektroda, która wytwarza wysokie napięcie, przy niskim, bezpiecznym natężeniu prądu, która w prosty sposób odpycha na ścianki każde pyły wytrącone ze spalin, a dalej nasadza je na powierzchni zbiorczych elektrod w wyniku siły elektrostatycznej. Tego typu elektrofiltr zakłada się w łatwy sposób i jego obsługa jest prosta w użyciu. Musimy jednak pamiętać, że elektrofiltr nie zastosujemy w przypadku kotłów zasypowych ale świetnie będzie pasował do kotłów z podajnikiem. Mówi się, że jego skuteczność to 50 do 90 procent wychwytywanych pyłów.