kotły na pellet działanieW dzisiejszych czasach kotły na pellety są bardzo popularnym rozwiązaniem. Ich wielką zaletą jest wysoka efektywność, dodatkowo są ekologiczne i bardzo łatwe w obsłudze.  Takie kotły są również praktycznie w pełni automatyczne oraz bardzo łatwe w regulacji, co dodatkowo zwiększa ich uznanie.

Pellet to dobrej jakości odmiana biomasy. Spalanie pelletu w piecu nie powoduje powstawania spieków, co dodatkowo wpływa na wydajność i prawidłową pracę urządzenia.

Zobacz: Kotły na pellet Kostrzewa EEI Pellets 24kw

JAK DZIAŁA PIEC NA PELLET?

Kocioł na pellet przeważnie montuje się razem z zasobnikiem (ok 300l pojemności), który umożliwia praktycznie bezobsługową pracę nawet przez tydzień.  Dodatkowo spalanie biomasy gwarantuje dużo większy komfort użytkowania niż w przypadku innych pieców.

Palnik takiego pieca wyposażony jest w nieruchomy ruszt.  Ruszt poprzez niewielkie otwory dostarcza powietrze z nawiewu dzięki wentylatorowi umiejscowionemu przy palniku. Wentylator również zapewnia swobodny przepływ i wydmuch spalin a także wpływa na ich dopalanie w komorze spalania.

Zobacz: Kotły na pellet Kostrzewa EEI Pellets 16kw

Ciepło wytworzone w ten sposób podgrzewa wodę w wymienniku ciepła kotła. Najczęściej kotły na pellet posiadają grzałki elektryczne automatycznie rozpalające paliwo. Wystarczy włączyć regulator kotła, co również powoduje uruchomienie wentylatora i podajnika paliwa. System pracy takiego pieca jest praktycznie w pełni zautomatyzowany.

Najnowsze i najdroższe modele kotłów dodatkowo są wyposażone w palniki  ze zmienna geometrią rusztu, co ogranicza znacząco emisję szkodliwych spalin do atmosfery ( CO, Nox, OGC ) oraz pyłów.