dymDym powstały na skutek spalania węgla lub drewna może być różny — od przezroczystego aż po gęsty i nieprzyjemnie pachnący. Co wpływa na jego odmienność? O tym dowiemy się w poniższym artykule

 

Ilość, gęstość i zapach dymu jest w dużej mierze uzależniony od etapów spalania, na które ma wpływ temperatura panująca w palenisku. W momencie, gdy temperatura paleniska nie powoduje zapłonu substancji lotnych zostają one przekazane w formie surowej w komin, na skutek czego pojawia się smoła i sadza. Jeśli temperatura jest bardzo wysoka to dymu jest stanowczo mniej oraz nie mamy do czynienia z gęstą zawiesiną oparów smoły.

 

 

Możemy wyróżnić trzy rodzaje dymów: 

  • przezroczysty, który oznacza, że substancje lotne zostały całkowicie spalone
  • czarny i półprzejrzysty, który zawiera pozostałości substancji lotnych
  • gęsty i nieprzejrzysty, który powstaje zanim paliwo ulegnie zapłonowi i składa się z surowych substancji lotnych 

Zobacz także: Kotły i piece

Dlaczego jest tak duża różnica w efektach spalania tego samego paliwa?

Bardzo znaczącą rolę spełnia tu użytkownik kotła, który odpowiada za jakość jego pracy. Bardzo dużo mówi się o tym, że stare kotły powinny być wymieniane a palacze spalają najpewniej niedozwolone produkty m.in. śmieci i stąd pojawia się czarny, nieprzyjemnie pachnący dym. Jednak kocioł zasypowy w zależności od użytkowania może niesamowicie kopcić lub spalać bez dymu. Większość palaczy daje duża porcję opału na raz, która jest zbyt duża w stosunku do ilości żaru i wtedy rozpoczyna się wędzenie z czadem. Aby nie dochodziło do takich sytuacji wystarczy dobierać porcję dosypywanego opału w taki sposób aby był podawany w małych ilościach i regularnie. Dla większości użytkowników może być to niewygodne, jednak jest ono najlepsze. Rzadki dym można z łatwością uzyskać w kotle górnego spalania rozpalanym od góry lub w kotle dolnego spalania.

Zobacz także: płyn do czyszczenia kotłów

Pamiętajmy, że lekki i czarny odcień dymu to satysfakcjonujący efekt spalania. Nie musimy koniecznie i za wszelką cenę dążyć do braku dymu. Takie dążenie powoduje prowadzenie kotła czasami na niewielkiej dawce powietrza co może skutkować uciekaniem nadmiernej ilości tlenku węgla a to może być niebezpieczne.